מחשבות טובות

ובחרת בחיים - אימון אישי, ייעוץ זוגי, הדרכה משפחתית והרצאות, מפת דרכים להצלחה ולזוגיות מאושרת, אימון לרווקים ולחתונה

מחשבות מעוררות בנו רגשות, שליטה במחשבות מאפשרת לנו לנהל את עולמנו הרגשי – פנימי, לשלוט בו ולפעול מתוך שלווה פנימית.


בפרשת השבוע (שלח לך) מתארים המרגלים את חווייתם משובם מתוּר את ארץ כנען "וְשָׁם רָאִינוּ אֶת הַנְּפִילִים בְּנֵי עֲנָק מִן הַנְּפִלִים וַנְּהִי בְעֵינֵינוּ כַּחֲגָבִים וְכֵן הָיִינוּ בְּעֵינֵיהֶם".

את החוויה האישית של המרגלים 'וַנְּהִי בְעֵינֵינוּ כַּחֲגָבִים' עוד אפשר להבין, כך הם מרגישים. אך תיאור החוויה האישית של אנשי ארץ כנען 'וְכֵן הָיִינוּ בְּעֵינֵיהֶם' הוא תמוה, הכיצד יכולים אתם לדעת מה חושבים אותם אנשים?

הגורם הישיר לרגשות השליליים והתסכולים שאנו חווים בחיי היומיום, הן המחשבות שלנו. חשוב שנלמד כיצד לשלוט בהן ולנתב אותן לכיוון הרצוי לנו.

כדי לשלוט במחשבותינו, עלינו לתת את הדעת ולהיות מודעים להן בשלושה מימדים: הזמן, התוכן והמרחב.

ב'זמן', עלינו להתמקד בהווה במקום מחשבות עבר או עתיד. רוב הרגשות השליליים והתסכולים שיש לנו בחיים נובעים ממחשבות עבר או עתיד המשתקות או מפריעות לתפקוד שלנו בהווה, ויוצרות בו מתח.

מותר להפיק לקחים מהעבר ולתכנן את העתיד (במה שבידנו להשפיע). כל עוד העיסוק בעבר או בעתיד לא מתסכל או משתק את ההווה שלנו, אין בזה כל בעיה. הבעיה מתעוררת, כאשר מחשבות עבר ו/או עתיד משתקות את ההווה שלנו ופוגעות בתפקוד שלנו ובשגרת חיינו בהווה.

מודעות – שימת לב לכל מחשבה ש'בורחת' לעבר או לעתיד וחזרתנו להתמקד בהווה, יחד עם תרגול ואימון, יסייעו לנו לשלוט באותן רגשות שליליים, ולהתרכז בעשייה חיובית.

ב'תוכן', עלינו להתמקד במחשבות טובות במקום מחשבות שליליות. באופן 'טבעי' צצות ועולות במוחנו מחשבות שליליות ואנו נוטים באופן אוטומטי לפרשנות שלילית. תפקידנו, להיות מודעים לכך ולזכור לנתב את המחשבות למקום חיובי.

ב'מרחב': עלינו להתמקד בעצמנו – בעולם הפנימי שלנו, במקום 'להיכנס לראש' של השני. העיסוק ב'מה חושבים אחרים' או 'מה יאמרו' או כשאנחנו 'נכנסים לראש' של הסובבים אותנו ומנתחים אותם פסיכולוגית ויודעים בדיוק מה הם חושבים ומה הם מרגישים וכדומה, מייצר אצלנו לרוב רגשות שליליים ומתחים, כי הנטייה שלנו היא לא לדון אותם לכף זכות אלא להסתכל עליהם בעין צרה ורעה.

גם אם נניח שקלענו למטרה ואנו מאמינים שמה שאנחנו חושבים שאחרים חושבים הוא באמת נכון, וזה מתסכל או משתק אותנו, הרי שבכך אנחנו מצהירים שדעתם של אחרים עלינו חשובה יותר מדעתנו על עצמנו.

כאשר מחשבות המרגלים עסוקות במה אנשי כנען חושבים עליהם – שהם חגבים, אנשי כנען מצידם אף כחגבים אינם רואים אותם אלא כנמלים קטנות בכרם.

אם נתאמן ונלמד עם הזמן להיות מודעים למחשבות שלנו ולבחור לשלוט בהן בשלושת המימדים האלה, נשפיע השפעה ישירה לטובה על רגשותינו, ודרכם על השלווה הפנימית – נפשית שלנו ועל התנהגותנו.

One thought on “מחשבות טובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *