להיות מאושר ולבחור בטוב

ובחרת בחיים - טיפול זוגי, חשיבה חיובית, משפחה, הגשמה והצלחה

להיות מאושר זה לבנות חוסן אישי באמצעותו נדע להתמודד עם אתגרים, לעבור משברים אך לדעת לקום מהם, להתקדם הלאה ולהצליח.


הקדוש ברוך הוא, בתורתו הקדושה, הציב בפני האדם שתי דרכים: "הַחַיִּים וְהַמָּוֶת נָתַתִּי לְפָנֶיךָ הַבְּרָכָה וְהַקְּלָלָה", והמליץ לו "וּבָחַרְתָּ בַּחַיִּים!".

האם יש צורך להמליץ לאדם לבחור בחיים טובים מלאי ברכה? כל אדם עם הגיון ישר ובריא, ודאי יעדיף את דרך החיים הטובה והמבורכת.

חיים ומוות בהקשר זה, אינם ההבדל בין האדם הנושם לזה שכבר לא ינשום יותר. ישנם שני סוגי חיים. חיים שהם מוות, אותם חיים אנשים שמבחינה פיסית הם אמנם חיים ונושמים, אך למעשה אין בהם חיות אמיתית, פנימית ובעלת משמעות. החיים, או יותר גרוע חייהם של אחרים, מובילים אותם, והם רחוקים מלבחור בטוב, לנהל ולהוביל את חייהם בעצמם. חיים אמיתיים חי מי שיודע לבחור בטוב. אדם המבין שטוב ורע הן שתי דרכים, והימצאותו בכל אחת מהן היא תוצאה ישירה של בחירתו, בחירתו בחיים תהיה נכונה וקלה יותר.

כל אחת אחד מאיתנו רוצה להיות מאושר. אך מה המשמעות של להיות מאושר? ומהי הדרך לכך?

מי שחושב שלהיות מאושר הכוונה שלא יהיה לי קשה בחיים, הכל ורוד או 'זורם חלק…', משלֵה את עצמו באושר מזוייף.

אושר אמיתי לא משאיר את האדם באיזור הנוחות שלו, ובפחד מקשיים והתמודדות. אדם הבורח מקשיים ומפחד להתמודד איתם קשה לתאר אותו כ'מאושר'. זהו אושר זמני ומזוייף. די בקושי אחד קטן, בפרט אם הוא משמעותי, כדי להפיל אותו לקרשים ולשתק אותו.

לכל אחד מאיתנו מעגלים שונים בהם הוא נמצא. בעבודה, בבית עם אשתו וילדיו, חברים, משפחה ועוד רבים אחרים. כל אחד מהם מזמן התמודדויות או אתגרים. אין הכוונה לטיפוס על הר גבוה ללא חבלים או קפיצה מעל קיר בגובה שני מטר וחצי, וגם לא לאתגרים אינטלקטואליים, אלא להתמודדויות יומיומות שפעמים רבות מתסכלות אותנו ופוגעות בשגרת חיינו. מי שחושש להתמודד עם אתגרים החיים, מחפש כל הזמן דרכים לברוח מהם או בוחר להישאר במיטה מתחת לשמיכה. ואם בכל זאת יִקּרֵה לקראתו אתגר, הוא ישתק אותו.

אושר אמיתי לא משאיר את האדם במיטה, ובפחד מקשיים והתמודדויות. "שבע יפול צדיק וקם"! גם צדיקים נופלים, אבל הם יודעים לקום. הם יודעים למנף את המשבר, בעזרתו יעלו קומה אחת למעלה. הם בודאי לא נותנים לו להפיל אותם באופן שלא תהיה להם תקומה, ולשתק אותם.

אדם מאושר, יודע להבחין בין הכישלון שבמעשיו לאישיותו, ומבין שהנפילות אינן מעידות עליו שום דבר. אדרבה, "אין אדם עומד על דברי תורה, אלא אם כן נשכל בהן". הוא מבין שהנפילות הן אלו שגורמות לו לצמוח, הוא קם מהם, מתקדם הלאה וממשיך בשאיפתו להצליח.

לא זו בלבד, אלא כל קומה וכל פסגה שהאדם כובש ומעפיל אליה, תזמן לו אתגרים חדשים וקשים יותר, אך האדם המאושר, הפועל מתוך איזון נפשי – פנימי, אינו מפחד מה'לא נודע' ומהאתגרים שהחיים יזמנו לו, והוא לומד להתמודד איתם. גם אם מידי פעם הוא יפול בכמה מהם, הוא ינער את האבק מעליו, יפשיל את שרווליו, וילך בגאון לקראת ההתמודדות הבאה, שתרומם אותו לנקודה גבוהה יותר ממה שהוא נמצא בה, ותעצים עוד יותר את בנין אישיותו.

זה הוא, האדם המאושר!

 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *