כיצד הופכים גמד לענק?

כיצד הופכים גמד לענק

האדם הוא מושלם עם כוחות ענקיים. מה שמגמד אותו אלו הן המחשבות שלו על עצמו.


במאמר הקודם ראינו כיצד בחוסר הבחנה בין המציאות עצמה לבין הפרשנות שאנו מפרשים אותה במחשבותינו או בדרך בה אנו מתייגים אותה, אנו משפיעים לטובה או לרעה על הרגשות והתחושות שלנו.

באותו אופן בדיוק אנו פועלים לא רק כלפי המציאות, אלא גם כלפי עצמינו. האדם הוא מושלם עם כוחות ענקיים, מה שמגמד אותו אלו הן המחשבות שלו על עצמו…

אנחנו כמו כל אדם אחר ביקום, מבחינה אובייקטיבית מושלמים. כל אחד מאיתנו הוא יציר כפיו של בורא העולם, וככזה נבראנו בצורה השלימה והמושלמת שרק יכולה להיות. מי שלא מסכים עם אמירה זו, הרי שבכך הוא מפקפק במושלמות של מה שברא בורא העולם בעולמו, ובפרט במה שמוגדר 'נזר הבריאה'.

כפי שניתן לומר על פרח שהוא בריאה מושלמת, כמו גם על החתול שהוא מושלם בחתוליותו, ודאי שאין לך שלמות כמו האדם שהוא הבריאה המושלמת והמשוכללת עלי אדמות.

שנים רבות עוסקים מדענים מתחומים שונים בניסיון לפתח יכולת אינטליגנציה מלאכותית, ועדיין לא הצליחו להגיע לרמה המתחרה ברמת משכל של ילד בן שלוש, ובודאי שלא לפתח יצור בעל מערכות מורכבות ומשוכללות המקבילות לגוף האדם.

האדם, ובעצם כל אחד מאיתנו, הוא מושלם ובעל סגולות מדהימות, ועם יכולות שכמעט ואפשר לומר עליהן ש'השמים הם הגבול'.

אם כך, מה הופך אותנו לחסרי אמונה בעצמינו, עם דימוי עצמי נמוך, בתחושה שאנו לא מוצלחים ועוד הרבה רגשות שליליים? נכון צדקתם, אלו הן המחשבות שלנו.

כאשר תפיסת העולם שלי על עצמי וכך גם מחשבותיי, עד כמה אני לא מוצלח, אין פלא שאני בסופו של יום מאמין בכך, מפתח דימוי עצמי נמוך וחוסר אמון ביכולות ובכשרונות שלי, ופועל בהתאם בחוסר מוטיבציה, לא מצליח להתקדם ורק הולך ושוקע…

לנער שהדביק לעצמו או שהדביקו לו תווית של לקוי למידה, טיפש או לא מוצלח… יהיה קשה להתרומם, ולייצר מוטיבציה לשינוי, הרי הוא 'דפוק' אז בשביל מה בכלל להתאמץ! אמת, אי אפשר להתעלם מקושי כזה או אחר שיש לנער או גם למבוגר, אבל בין קושי אובייקטיבי לתווית שסותמת את הגולל, המרחק רב.

זאת ועוד, 'מוצלח' הוא מושג יחסי. אני יכול להיות מוצלח בתחום אחד שהשני לא טוב בו, ולהיפך. האם ניתן לומר על תלמיד שהוא מוכשר מאוד במתמטיקה שהוא 'מוצלח' יותר מתלמיד בעל כשרון מוסיקלי נפלא? אז מה הופך אותו ליותר מוצלח ממני? אך ורק המחשבות שלי והתווית שהדבקתי לעצמי. במו 'ידיי' או אם תרצו 'מחשבותיי', אני הופך את עצמי ממוצלח ללא יוצלח ומענק לגמד.

כאשר בחור יוצא לפגישה עם בחורה, ומה שעובר לו בראש זה עד כמה הוא לא 'שווה', ביישן, איש שיחה משעמם, ובכלל יהיה נחמד מצידה וטובה גדולה מבחינתה אם היא רק תישאר איתו עד סוף הערב ואולי גם תועיל בטובה להסכים לצאת יחד לעוד פגישה… אל יתפלא, מדוע הוא מתנהג כך בפועל בפגישה, ומדוע כך הוא מצטייר בעיני אותה בחורה והורס לעצמו את הפגישה החשובה.

אז הנה טיפ קטן לרווקים (וגם לרווקות כמובן…) שניתן במסגרת תכנית העצמה זוגית, שנועד לעזור לך בפגישה, עד שתפתח את ההערכה העצמית הראויה לך כלפי עצמך. לפני שאתה יוצא לפגישה עם בחורה, ברר או נסה לנחש מי הדמות החשובה והנערצת על ידה, עצום את עיניך ודמיין לעצמך שאתה אותה דמות או חשוב לא פחות ממנה, ובתחושה זו צא לפגישה. בכל רגע בפגישה, בו אתה חש שאתה מתנהג או מדבר בחוסר ביטחון בערך עצמך, עצור לרגע, הזכר לעצמך שאתה הוא אותה דמות נערצת וחשובה, חשוב כיצד היתה מגיבה או מתנהגת אותה דמות באותו במצב, והתנהג בהתאמה. ואל תשכח להזכיר לעצמך פעמים רבות לפני ובמהלך הפגישה, את הזכות הגדולה שנפלה בחלקה של הבחורה שמולך, על כך שזכתה לפגוש ולהכיר בחור מוצלח כמוך.

אם לא נרשה למחשבות שלנו על עצמנו להדביק לנו תוויות שליליות ולשתק אותנו, ונבחר לחשוב אחרת, נוכל לעורר הרבה כוחות עוצמתיים שבתוכנו שלא 'חשבנו' שהם קיימים בנו.

 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *