טיפ קטן לשינוי גדול

הסרת התווית שאנו מדביקים למציאות יכולה לגרום לשינוי לטובה בתחושה הכללית שלנו

הסרת התווית השלילית שאנו מדביקים למציאות יכולה לגרום לשינוי לטובה בתחושה הכללית שלנו.


את עוצמת השפעת המחשבות על הרגשות והתחושות שלנו כבר למדנו להכיר. ככל שנרבה במחשבות שליליות ו'שחורות', נדאג ונהרהר בדברים שאולי (ובדרך כלל לא) יקרו בעתיד, או נסרב להתנתק ממחשבות על אירועים שקרו בעבר ושאין לנו יכולת לשנותם, כך נעכיר את התחושה הכללית שלנו, ונרוקן את כוחות החיים שלנו ונאבד לריק את ההווה היומיומי שלנו.

דרך נוספת שאנו מאפשרים למחשבות שלנו לשלוט ברגשות ובתחושות הכלליות שלנו, היא הפרשנות או אם תרצו התווית שאנו מדביקים על המציאות, ובכך מעוררים בנו רגשות שליליים ומקלקלים במו ידינו את התחושה הכללית הטובה בה התעוררנו.

נביא לכך דוגמא שעולה הרבה בשיחה עם תלמידים במסגרת העצמה חינוכית, הקשורה להווי בית הספר. חנה חוזרת מבית הספר, וכשהיא נכנסת הביתה מתעניינת אמא ושואלת: "איך היה לך היום בבית הספר?" וחנה משיבה "היה לי יום ממש גרוע!"

האמנם, יש יום שהוא גרוע? יום 'רע' או 'שחור' או 'מעצבן'… בודאי שלא! היום כשלעצמו הוא נפלא וכך גם המציאות כולה. אז מה הפך אותו לגרוע או מעצבן? המחשבות שלי. בעזרת המחשבות שלי תייגתי את היום כמעצבן, ובכך אפשרתי לפרשנות זו להשפיע על הרגשות שלי, וליצור אצלי תחושות שליליות. היום הוא לא 'רע', במחשבות שלי הפכתי אותו לכזה.

זאת ועוד, גם אם נניח שיש מושג כזה יום 'רע', האם בכך שאפתח רגשות שליליים בעצמי, תסכול, עצבות ועצבנות זה ישנה את המציאות או את היום? ודאי שלא. המציאות היתה ותישאר להיות כפי שהיא… אנו אלו שמשנים אותה במחשבות שלנו, בפרשנות שאנו נותנים לה ובתווית שאנו מדביקים לה. נתגבר על הנטיה שלנו לפרשנות שלילית ושחורה, כי זה מה שהכי קל לנו לעשות ואינו דורש מאיתנו מאמץ… ונתחיל ללמוד להעצים מחשבות טובות, גם אם זה נראה לנו הפוך ממה ש'קורה' במציאות.

פעמים רבות, התחושה הכללית הגרועה שלי הנובעת ממחשבותיי הלא טובות על המציאות, נובעת מחוסר פרופורציה. שתי דקות לא מוצלחות, לא יכולים להעיב על יממה שלימה. חנה יצרה עננה שחורה מעל ראשה, בגלל שיחה קצרה ולא נעימה עם המנהלת. חבל שאותן דקות בודדות הצליחו להעלים יום מוצלח שלם, של חברים, הצלחה בלימודים ועוד, ולהרוס את הרגשת השמחה הכללית.

שיחה 'לא נעימה' עם מנהלת היא רק דוגמא אחת לכך. זה יכול לבוא לידי ביטוי במריבה עם חברה, הערה מהמורה, אכזבה מציון בבחינה ועוד… זוג שיצא למסעדה לכבוד יום הנישואין והרס לעצמו את הערב בגלל מנה אחת בתפריט שהיתה 'נוראה' כי לא היתה מתובלת כמו שציפו שתהיה, או בגלל הגשם ה'מעצבן' שירד בדיוק באמצע ההליכה בטיילת לאור ירח והרס את כל האווירה.

האמת, אם נקדיש רגע של מחשבה, נראה כי המנה כשלעצמה אינה 'נוראה' יתכן שמישהו אחר היה אוהב אותה בדיוק כפי שהיא, וה'גשם' את תשאל חקלאים ועובדי אדמה הוא ממש 'ברכה'. מה שבאמת הפך את המנה לגרועה, את הגשם למעצבן ואת האווירה הנפלאה של הערב הזוגי או יום הלימודים לנוראים כל כך, היו המחשבות שלי והתווית השלילית שבחרתי להדביק לדברים הנפלאים כשלעצמם.

טוב נעשה אם נלמד את עצמנו לנתק בין המציאות עצמה להערכתנו את המציאות. כאשר נתמקד ביופי ובטוב האובייקטיבי של המציאות ולא נדביק לה תווית שלילית או ניתן לה ציונים גרועים, נוכל לשלוט ברגשותינו ולהפוך אותם משליליים לחיוביים, ולשפר את התחושה הכללית שלנו.

כשנתמקד באירועים הטובים שהתרחשו לנו במהלך היום, נמצא שרוב הזמן שלנו הוא באמת טוב ומוצלח, ואנו שאפשרנו למחשבותינו, לייצר תחושות של 'יום גרוע' שגרמו לרגשות כמו אכזבה, תסכול ועצבות.

גם אם אכן חלק קטן ביום לא יצא לפועל כפי שתכננו או רצינו, נשתדל להתמקד בעובדה שבסך הכל מדובר בחלק מזערי ביחס לשאר היום שהיה מוצלח, ולא נאפשר לנקודה השחורה הקטנה שבפינת התמונה, לקלקל לנו את מראה התמונה הגדולה והיפה.

 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *