שֶקֶר הקצ"ד והֶבֶל ה NLP

ובחרת בחיים - אימון אישי, ייעוץ זוגי, הדרכה משפחתית והרצאות, מפת דרכים להצלחה ולזוגיות מאושרת, אימון לרווקים ולחתונה

מעת לעת צצות להן שיטות חדשות שמספקות מענה לרצון שלנו להיות מאושרים בלי לעבוד קשה מידי, ובמקום לעשות שינוי אמיתי הן משאירות אותנו עם אשליה…


מאז ומעולם מחפשת האנושות נוסחה להשגות רוחניות, אושר ושינוי אמיתי ומהותי לטובה בחיים.

במקביל, בכל דור ודור צצים ועולים להם פתרונות יצירתיים הנותנים כביכול מענה לצורך זה, הגורמים לאנשים רבים לנהור ולרוץ אחריהם.

מה הסוד הטמון בפתרונות אלה, המהווה מקור משיכה כל כך חזק?

כולנו רוצים להיות מאושרים, אך רובנו מתרגמים אושר כחיים נוחים ללא קושי ואתגרים. כולנו רוצים להשיג השגות רוחניות גבוהות, אך רובנו מחפשים לעשות זאת ללא עמל ויגיעה של שנים.

בקיצור, אנחנו מחפשים קיצור דרך (קצ"ד). אנו ממש לא אוהבים לעבוד קשה, ולכן כל מי שיבטיח לנו את כל מה שנרצה, בלי שנתאמץ יותר מידי, אלא אדרבה יהיה אפילו מי שיעשה את העבודה במקומנו, נלך בהמוננו שבי אחריו, בעיניים עצומות ומתוך אשליה שהנה גילינו את האור…

בורא העולם ברא בנו שני מנגנונים המפעילים אותנו. האחד אוטומטי, ואת השני אנחנו מפעילים מתוך בחירה מודעת למה שאנחנו עושים.

המנגנון האוטומטי הוא פרי יצירתו המושלמת של בורא העולם, וככזה הוא פועל בצורה מושלמת גם בלי שנשים לב אליו, אך הוא נועד לצורך הישרדותנו וקיומנו הבסיסי בלבד.

אם ניקח לדוגמא נהיגה ברכב, פעמים אנחנו מסיחים את הדעת (המנגנון החושב, המודע והבוחר) ובלי לשים לב, אנחנו נוהגים בצורה תקינה, וכשאנו חוזרים למציאות ומוצאים את עצמנו לפתע כמה מאות מטרים קדימה, מפליא אותנו כיצד נסענו עד כה, בלי לסטות מהכביש או חלילה לגרום לתאונה. אין זה אלא המנגנון האוטומטי שטבע בנו הבורא, שלקח שליטה כדי לשמור על קיומנו.

מנגנון זה חשוב מאוד להישרדותנו, אך הוא לא עיקר מטרתנו בחיים. עיקר פעילותנו ותפקידנו הוא להפעיל את המנגנון החושב, המודע והבוחר, ולפעול מתוך בחירה מודעת למעשינו. אחרת, אין אנו שונים מרובוט שנוצר במעבדה, או מבהמה שפועלת מתוך אינסטינקטים… בשביל זה לא היה צריך בורא העולם לתת לנו מוח משוכלל שיודע לבחור נכון, ובודאי שלא היה מצווה אותנו 'ובחרת בחיים'.

עם השנים מנגנון אוטומטי זה קיבל שמות מקצועיים כדוגמת האמיגדלה, התת מודע וכיוצא בזה, ובאופן לא מפתיע גם התגלה ששני המנגנונים פועלים בקורלציה שלילית. הווה אומר, שכאשר המנגנון האוטומטי דומיננטי, המנגנון החושב, המודע והבוחר נח לו בשקט בצד… וכן להיפך.

כמה נח לגלות שבמקום להתאמץ ולפעול מתוך בחירה ומודעות, יש מנגנון אוטומטי שיכול לעשות עבורנו את העבודה, אפילו יותר טוב ממה שאנחנו נעשה, וכל שעלינו לעשות הוא רק לשבת בשקט ולא להפריע לו…

כך נולדו להן גישות ושיטות חדשות המצטרפות לאותן גישות ישנות, שמספקות לנו את קיצור הדרך לו אנחנו כל כך מייחלים, ומאפשרים לנו לנוח על זרי איזור הנוחות שלנו, ולאפשר בשמחה למישהו או משהו אחרי שיעשה את העבודה הקשה במקומנו.

אחת מהן נקראת NLP. האם יצא לכם לתהות מדוע מילה זו הפכה למטאור אחריה נוהרים אלפים במהירות האור?

אחרי מה שראינו לעיל, כבר לא יהיה מסובך להבין.

בעבר הציעו כהני העבודה זרה השגות רוחניות על ידי פתרונות קסם וללא עמל ויגיעה ולכן רבים נהרו אליה. עם אותה תפיסה שלא השתנה אלא רק הטכניקה, מציעה שיטת ה NLP לתכנת לנו את התת מודע (אותו מנגנון אוטומטי שיודע לעבוד כל כך טוב) שיעשה את העבודה עבורנו. כל שעלינו לעשות הוא לשים את המודע בצד שחלילה לא יפריע, ולאפשר למערכת האוטומטית לעשות את העבודה בשבילנו.

האמת היא שאם אנחנו פועלים בצורה אוטומטית מתוך הרגל רע כדוגמת פחד מחדר סגור למשל או שיש לנו פחד גבהים, להפוך אותנו לרובוטים 'טובים' שלא מפחדים יותר, זה פיתרון לא רע ואפילו מבורך. אבל ביסוס את כל מהותנו ותפקודינו על מנגנון זה, משאיר אותנו 'רובוטים' ומרחיק אותנו מתפקידנו האמיתי לבחור בחירה מודעת בחיים.

בצורה כזו יתכן ונעשה את כל מה שנדרש מאיתנו בעבודת ה' ובעבודת המידות שלנו, אך זו תהיה כמצוות אנשים מלומדה, והרבה פעמים שלא מתוך מודעות ושימת לב, כמו שאנו רגילים לעשות כל כך טוב (גם בלי ה NLP) כדוגמת אמירת 'אשרי' תוך כדי סקירת החדשות היומיות ותפילת העמידה תוך הפעלת הטייס האוטומטי…

ומה עם NLP יהודי? אז זהו, שבאמת אין כזה דבר, כי NLP הוא ההיפך מיהודי… וגם אם נגייר אותו ונשים לו כיפה על הראש, או נצמיד לו כמה משפטים מהבעל שם טוב או מליקוטי מוהר"ן לא יהפכו אותו ליהודי, כי במהותו הוא שונה מהגישה התורנית שהיהדות מציעה לנו.

את ההבדל בין התפיסה היהודית לתרבות המערבית (שם נולדה גישת ה NLP) מבטאים חז"ל באמירה 'אנו עמלים והם עמלים, אנו עמלים ומקבלים שכר והם עמלים ואינם מקבלים שכר'. ומסביר הרב קוק זצ"ל, ש'הם' מוכוונים מבחן התוצאה וזה מה שמעניין אותם ולא העמל, ולוּ היו משיגים את מבחן התוצאה ללא עמל ויגיעה ודאי היה יותר טוב ורצוי עבורם. לעומתם 'אנו' עמלים ומקבלים שכר על העמל.

בתרבות המערבית העיקר הוא מבחן התוצאה, וככל שנשיג אותו בלי עמל ומאמץ, הרי זה משובח. בשל כך אנחנו מוצאים אצלם פעמים רבות שהמטרה מקדשת את האמצעים, כדוגמת העתקה במבחנים כדי לקבל ציון טוב בבגרות ולהתקבל לאוניברסיטה ועוד…

לעומתה הגישה התורנית היא שתפקידנו בעולם הזה הוא לעמול, "כי עצם העמל מקנה יתרון ועונג רב". לאדם שמשיג את התוצאה ללא עמל אין את העונג האמיתי כמו למי שהשיג אותה בעמל ויגיעה. מלבד העובדה שמבחן התוצאה אינו שלנו אלא של בורא העולם.

הקב"ה אינו מבקש מאיתנו את התוצאה הסופית כרובוטים מתוכנתים ואוטומטיים. אם נניח תפילין כל בוקר ונתפלל כמו רובוטים פספסנו את העיקר, כי 'רחמנא ליבא בעי'. בורא העולם רוצה שנבחר בחירה מודעת בטוב, ולא כי מישהו תכנת את התת מודע שלנו שיעשה זאת במקומנו.

אדרבה, תפקידנו בזה העולם, הוא להפעיל כמה שיותר את המודע, להתגבר על הקשיים ולבחור בחירה מודעת בטוב למרות הקושי, ולהשאיר את המנגנון האוטומטי והתת מודע לאחוזים הבודדים הנדרשים לצורך קיומנו הבסיסי.

בעבר קראו לזה עבודה זרה, היום NLP (שהיא רק דוגמא ובנין אב לגישות רבות הפועלות מתוך אותה תפיסת עולם) ובעתיד יציעו לנו גלולה לבליעה שתפתור את כל הבעיות שלנו… אין זו אלא אותה גברת בשינוי אדרת, שרוצה שנחיה באשליית מבחן התוצאה, תוך קיצור דרך כמה שניתן וללא חשש מאמץ עמל ויגיעה. תוּכְנָתֵתָ (מלשון תכנות תת המודע שלך) ומצאת, תאמין.

ניזהר מלהתפתות מחלום האושר האמיתי נטול אתגרים, מאמץ ועבודה קשה, ומהליכה שולל אחר מבחן התוצאה (שכשמתמקדים רק בו, גורר תסכול רב כשלא משיגים אותו, כי הקב"ה, מה לעשות, לא עובד אצלנו…).

ויהי רצון שבשנה החדשה הבאה עלינו לטובה, נניח לרדיפה אחרי העונג שבאיזור הנוחות ומבחן התוצאה, ונתענג על ה' ונדבק בו יתברך מתוך עמל והתגברות על הרע ועל הנגיעות והאינטרסים האישיים שלנו.

נשקיע את הכוחות ונתאמן על תפקידנו להיות מודעים בכל רגע למה שאנחנו חושבים, אומרים או עושים, ונעבור ממצב של הרגל, אוטומט, תכנות התת מודע, שקר הקצ"ד והבל ה NLP, ליראת ה' מתוך בחירה מודעת בחיים ובטוב.

2 thoughts on “שֶקֶר הקצ"ד והֶבֶל ה NLP

 1. בעז"ה
  שלום וברכה, ותודה רבה על מאמר זה ורבים אחרים(-:
  אכן דור של קיצורי דרך, ויש בכך סכנה גדולה ללא ספק.
  יחד עם זה…
  ישנם פעמים בהם שימוש בנלפ יכול לסייע ולקדם לעבר מטרה שמגדירים מראש. איני מומחית בנלפ, אך שמעתי למדתי אימון לרווקות לקראת חתונה ושם משתמשים רבות בכלים מתחום הנלפ ותחומים אחרים שהינם על פי דבריך עבודה זרה.
  אשמח לשמוע את דעתך על כך יותר בפירוט, ומה אתה מציע במקום זאת?
  תודה רבה
  אורית

  1. אורית שלום וברכה.
   ראשית חשוב לי לחדד ולהבהיר שההשוואה לעבודה זרה אינה באה לומר שמי שלומד או מטפל בגישת נלפ עובר על איסור ונחשב חלילה לעובד עבודה זרה, זו לא היתה כוונת דברי במאמר. ההשוואה באה לומר שהמניע הוא דומה, קרי, בשני המקרים המניע הוא חיפוש אחר קיצור דרך, ובחירה בדרך הלא הנכונה, כי היא פחות קשה, ודורשת פחות מאמץ כמו בדרך הנכונה. (אגב, מייסדי גישת הנלפ מעידים על עצמם שזו כל מטרת הגישה – להביא לתוצאות מהירות לשינוי)
   כמו כן, וכך גם כתוב במאמר, בהחלט יש מקום לאמץ טכניקות מגישות מודרניות (אני בכוונה לא משתמש במונח 'כלים' כי יש בו הטעיה, אני מפנה אותך למאמר בנושא 'ארגז כלים מה זה?' בקישור: https://www.chooselifecenter.co.il/ארגז-כלים-מה-זה/) בכלל זה טכניקות מגישת נלפ כל עוד עושים חלוקה בין הטכניקה למהות, שזו הנקודה המשמעותית אותה בא המאמר להדגיש. טכניקה כן מהות לא!
   לגבי מה שאני מציע במקום, ההצעה שלי היא שאין לנו צורך לרעות בשדות זרים כי יש לנו את עבודת המידות שמדריכה אותנו התורה, חז"ל וחכמי הדורות מזה אלפי שנים. אין לי שיטה ייחודית (למרות שיש טרנד שכל מאמן שני מפתח שיטה משלו…), כל מה שאני מנסה לעשות זה ל'תרגם' את אותה חכמה לשפה עכשווית ומותאמת לדור שלנו, אבל החכמה אינה שלי. זו הסיבה שאני בטוח בה, כי בורא העולם יוצר נפש האדם הדריך אותנו בתורה ודרך חז"ל, מה נכון לנפש שלנו, והיא אינה חכמה המבוססת על תיאוריות, ניסוי ותעייה…
   אני מניח ששמעת על ספר 'מסילת ישרים' שהוא ספר בסיסי העוסק בעבודת המידות ועבודת ה'. כמה אנשים בנמצא קראו בו רק את הפרק הראשון בלבד? כמה קראו את הפרק הראשון 4 פעמים ופרשו? כמה קראו את שלושת הפרקים הראשונים והניחו אותו בצד? כמה גמרו את כולו ולא יישמו אותו כלל? אז את מבינה שהדרכות יש בנמצא, אלא שרוב הציבור לא מחפש הדרכות אמיתיות אלא קיצורי דרך ופתרונות קסם, ועל מצע זה קמות גישות כמו ה NLP שרבים מתפרנסים ממנה, אבל בפועל אנשים לא עושים שינוי אמיתי ומהותי.
   בקיצור, ההצעה שלי לבוא מתוך הבנה שכמו שאי אפשר ללמוד לדעת לנגן בגיטרה בלי להתאמן לאורך זמן ובהתמדה יומיומית, וכן אי אפשר להיות בכושר מלבקר בחדר כושר 5 דקות בשבועיים, כך אי אפשר לעשות שינוי אמיתי ללא השקעה. מעבר לכך שאדם לעמל יולד וכל מהות האדם היא עמלו בעבודת המידות ובעבודת ה', אז חיפוש טכניקה שתסיט אותו מעמלו זה בודאי בכלל 'העיקר החסר מן הספר'.
   אגב, גם בתחום הזוגיות, אני מכיר וסייעתי להרבה זוגות שיש להם תעודת הכשרה בנלפ (כמו כמעט לכל אדם רביעי שאני מכיר וחלקם גם יועצים זוגיים, אבל עדיין הם באים אלי לשמוע הדרכות והמלצות ממקורותינו בנושאי זוגיות, כי הם מבינים שתעודת נלפ היא לא תחליף לעבודה קשה… ומי שלא ישקיע מאמץ בעבודת המידות האישית שלו, הזוגיות שלו לא תהיה מאושרת כמו שהיא צריכה להיות (אני מפנה אותך למאמר 'התחתנתם, מזל טוב או ה' יעזור?' בקישור: https://www.chooselifecenter.co.il/התחתנתם-מזל-טוב-או-ה-יעזור/).
   שתהיה לך ברכה והצלחה בכל התחומים,
   שנה טובה וממבורכת
   כתיבה וחתימה טובה.
   יוסף

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *