צניעות – האתגר של הדור

ובחרת בחיים - אימון אישי, ייעוץ זוגי, הדרכה משפחתית והרצאות

איזון נפשי – פנימי הוא הכלי היחיד והאמיתי להתמודד עם נושא הצניעות שהוא אחד מאתגרי הדור הקשים ביותר.


אחד מהאתגרים הקשים ביותר של דורנו היא בעיית הצניעות. התמודדות זו רבים חללים הפילה, הן אצל בני הנוער והן אצל מבוגרים. היא יוצרת תסכולים, פגיעה באמון העצמי, הורסת משפחות רבות, ויש גם כאלה שמתמכרים אליה.

הכלי היחיד והאמיתי בעזרתו נוכל לנצח את מעגל האימים הזה, לא ליפול בבור זה בכל פעם מחדש ולתת תקוה לחיים טובים ושמחים יותר – הוא איזון נפשי – פנימי.

אדם הנמצא במצב לא מאוזן בו התאווה שולטת בו בהזדמנויות רבות, לא מסוגל לדחוק סיפוקים, וממילא לא מצליח לשלוט בעצמו בתחום המיני, שהוא יצר תאווה חזק מאוד. אדם זה ימצא את עצמו בקלות רבה צופה באתרים לא צנועים ברשת, לא מסוגל להסיר את עיניו מנשים שהולכות ברחוב, ופעמים רבות יכשל בתחום זה, ולא יצליח להתמודד עם תאוות חזקות כאלו. אדם כזה, לא למד לאזן את נפשו, ונתן דרור לתאוותיו. אין פלא אפוא, שככל שהתאווה חזקה יותר, הוא יפול ברשתה בקלות רבה יותר.

אדם מאוזן, לימד את עצמו לשלוט בתאוותיו, לדחות את הסיפוקים המידיים, להבחין בין טוב לרע, בין עיקר לטפל ובין עלות לתועלת. בתבונתו המובילה את מהלכיו, הוא מבין, כי הנאה גדולה ככל שתהיה, שאינה אלא לרגע קט, לא שווה את הנזק וההפסד שהיא גורמת, הן מבחינה רוחנית, הן באמון שיש לאשתו בו, והן באמון שלו בעצמו כאדם מאוזן שיודע לשלוט בתאוותיו ולא הן בו.

אדם מאוזן, שמחשבתו ושיקול דעתו מדריכים את קבלת החלטותיו, מבין שעוצמת התאווה שהדמיון מעורר אצלו אינה אלא מצגת שווא, ובמקרים רבים הוא מוצא את עצמו בתחושת ריקנות ואכזבה על כך שלא היה מסוגל להתגבר על הנאה רגעית, שפעמים רבות עוצמתה קטנה בהרבה מזו שצייר בדמיונו.

חז"ל מבטאים את דרך ההתמודדות עם תאווה זו בהמלצה הבאה: משׂביעו רעב, מרעיבו שבע. הווה אומר, אדם שנותן דרור לתאוותיו ואינו יודע לשים להן גבולות ולשלוט בהן, וחושב שסיפוקן התמידיים ימלאו בשלב כלשהו את תאוותיו, משלה את עצמו, ואינו אלא מרגיל את עצמו להיות בחוסר איזון תמידי, בו התאווה היא המנוע החזק המניע אותו.

רק אדם מאוזן, המרעיב את תאוותיו כאשר הוא שולט בהן ומגביל אותן, יגיע לידי מילוי סיפוקו, וידע להתמודד בהצלחה רבה עם אתגרים בתחום זה.

חוסר איזון הבא לידי ביטוי בתחום הצניעות, אינו נחלתם של הבנים בלבד. נערה שנמצאת בחוסר איזון נפשי – פנימי, תרגיש צורך להבליט את החיצוניות שלה, ותתלבש בצורה לא צנועה.

דוד המלך עליו השלום ביטא את האישה המאוזנת בתיאור "כָּל כְּבוּדָּה בַת מֶלֶךְ פְּנִימָה". נערה או אישה הפועלת מתוך איזון נפשי, מכירה בעובדה שהיא 'בת מלך'. הדימוי העצמי שלה גבוה, והקוד המוסרי המנחה את התנהגותה וסגנון לבושה הוא גבוה – כיאה למלכה. היא מלאה בתוכן פנימי, ולכן היא לא זקוקה לאישורים חיצוניים.

"אל תסתכל בקנקן" מלמדים חז"ל "אלא במה שיש בו". אישה שקנקנהּ מלא בתוכן פנימי ערכי, לא משקיעה מעבר לנדרש בהבלטת המראה החיצוני של הקנקן. אישה שמבליטה באופן מוגזם את חיצוניותו של הקנקן, מצהירה למעשה שהתוכן הפנימי שלה ריק ואין מה לחפש שם, אשר על כן היא מזמינה את כל רואיה להתמקד רק בצד החיצוני שלה.

נערה הנמצאת באיזון, לא מרגישה צורך להיות 'מושכת'. אדרבה, בתבונתה היא מעדיפה שיעריכו ויעריצו אותה בשל תכונותיה הפנימיות ומידותיה הטובות, ולא ימשכו אליה בגלל שהמראה החיצוני שלה יוצרת חוסר איזון של תאוות אצל רואיה.

 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *