מחוייבות – תנאי לאהבה

ובחרת בחיים - אימון אישי, ייעוץ זוגי, הדרכה משפחתית והרצאות, מפת דרכים להצלחה ולזוגיות מאושרת, אימון לרווקים ולחתונה

מחוייבות מזמנת אתגרים המכריחים אותנו להשקיע בעבודת המידות שלנו, מצב שיגרום להעצמת רגש האהבה והחיבור בין בני הזוג.


חז"ל מלמדים 'גדול המצוּוה ועושה ממי שאינו מצווה ועושה'. הווה אומר, האדם שמקיים את המצוות מתוך חובה גדול ממי שפטור מהן ומקיים אותן.

לכאורה ההיגיון חושב בדיוק הפוך. אדם שמתנדב בארגון כלשהו, יחשב ל'גדול' יותר ונעריך אותו יותר ממי שעובד ומקבל משכורת חודשית על עבודתו, שהרי המתנדב עושה את עבודתו ללא תמורה. מדוע אפוא לדעת חז"ל 'גדול' דוקא זה המצווה?

התשובה לכך נעוצה במילה 'מחוייבות'. כשאדם פועל ללא מחוייבות, ניתן להעריך אמנם את רוח ההתנדבות שלו, אבל בכל רגע הוא יכול להניח את המפתחות על השולחן ולסיים את תפקידו. לעומתו, המצווה ועושה, חלה עליו מחוייבות.

מחוייבות זו מזמנת קושי רב יותר, כי לא ניתן בכל רגע של חולשה להחליט שאני מניח את המפתחות או שובר את הכלים, יש לי מחוייבות! במצב זה, האתגרים גדולים יותר, ובהתאם לכך גם ההערכה על ההתמודדות שלי איתם.

בדומה לכך, זוג הנמצא בתקופת ההיכרות ואפילו לאחר האירוסין, הכל נראה ורוד ויפה, והאהבה גדולה ופורחת. תקופה זו אמנם יפה אבל היא אינה מחייבת ולכן היא אינה מזמנת אתגרים משמעותיים.

זו גם הסיבה לכך, שלא מעט זוגות בתקופת ההיכרות לא מרגישים שהחיבור הרגשי מתפתח כמו שהם היו מצפים.

תובנה זו תסייע להם לא לחשוש ממצב, ולשקול את המשך הקשר בידיעה שהמחוייבות לאחר החתונה, יחד עם השקעה בעבודת המידות, תעצים את רגשות החיבה ותהפוך אותן לרגש אמיתי של אהבה.

לאחר הנישואין ישנה מחוייבות וזו יוצרת אתגרים שלא היו קודם, ומדגישה את הצורך בעבודת המידות כדי להתמודד איתם נכון.

המציאות שוחקת יותר והזוג עוסק בדברים הקטנים של שגרת החיים, שהם פחות מהנים וורודים כמו שהיו בתקופת ההיכרות והאירוסין. עיסוק בנושאים השגרתיים והמשעממים מזמנים לא פעם עימותים וחיכוכים, הדורשים כוחות נפש גדולים מבני הזוג.

זאת הסיבה לכך שזוגיות טובה דורשת השקעה ומאמץ של שני בני הזוג, בראש ובראשונה עם עבודת המידות האישית של כל אחד ולאחר מכן ביחסי הגומלין בין שניהם.

ללא עבודה והשקעה תמידיים, הזוגיות תישחק, האתגרים היומיומיים ילוו בכישלונות רבים, יובילו למבוי סתום, לייאוש ועד מהרה לגירושין.

המחוייבות אמנם מזמנת אתגרים, אך היא גם דורשת מבני הזוג להשקיע בעבודת המידות – אישית וזוגית כדי להתמודד איתם נכון.

וכמו בכל תחום אחר בחיים, ככל שאני מרבה להשקיע בו, כך אני מתחבר אליו יותר ומפתח כלפיו רגש חיובי.

ההשקעה האישית והזוגית בונה, אצל הזוג שבוחר להשקיע בכך, זוגיות איתנה ומעצימה את האהבה משנה לשנה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *