לתקן עולם במלכות שדי?

ובחרת בחיים - אימון אישי, ייעוץ זוגי, הדרכה משפחתית והרצאות, מפת דרכים להצלחה ולזוגיות מאושרת, אימון לרווקים ולחתונה

לתקן עולם במלכות שדי הוא תפקידו של בורא העולם, תפקידנו לתקן בצעדים קטנים את המידות האישיות שלנו, ובכך גם תתעלה ההויה כולה.


במאמר הקודם ראינו, שכדי לעשות שינוי בעצמנו, עלינו לסור מנטיות והרגלים המונעים מאיתנו מלעשות אותו.

דיברנו על החשיבות שלא להתפתות לקיצורי דרך בעבודת המידות שלנו, ולהבין שרק ביגיעה ועבודה קשה נוכל לעשות שינוי אמיתי ומהותי.

סיפור חסידי מספר על חסיד שרצה לתקן את העולם. רבו בירכו בברכת הדרך, כשלאחר שבוע חזר החסיד מיואש לרבו, מהסיבה שאינו יכול לעמוד במשימה זו והיא בלתי אפשרית מבחינתו.

הציע לו רבו לוותר על תיקון העולם ולנסות להתמקד רק בתיקון מדינתו. אך גם בזה לא עמד החסיד. 'תקן רק את בני עירך' המליץ האדמו"ר, ולאחר שבוע נוסף חזר החסיד מיואש בשלישית.

'תקן את בני שכונתך…', 'תקן את בני משפחתך…', עד שהגיע החסיד להבנה שהיתה ברורה לרבו עוד מלכתחילה, שמשימתו היא תיקון מידותיו שלו עצמו.

את תיקון עולם במלכות שדי מתאר יהושע בשבח 'עלינו לשבח' כתפקידו של בורא עולם. האדם המחפש לתקן את העולם, חי באשליה, מלמד אותנו הרב קוק זצ"ל.

כל מידה טובה שהאדם רוכש לעצמו, כל מעשה טוב שהוא עושה, אפילו הקטן שבקטנים, מאיר באור יקרות לא רק את האדם עצמו, אלא את כל סביבתו ואת העולם כולו.

בדורנו, בה מחלחלת יותר ויותר התרבות המערבית, בה מעשה פשוט אינו נחשב אם הוא לא מקבל רייטינג או מאות לייקים בפייסבוק, אין האדם בא אל סיפוקו ממעשה אצילי, מהתגברות על מידה רעה, ממעשה חסד גם אם הוא פשוט, אם אף אחד לא יודע, רואה או שמע עליו.

אדם הזקוק לאישור חיצוני על כל צעד קטן שהוא עושה, יתקשה לעשות שינוי משמעותי לאורך זמן, וכל אתגר קטן בדרך 'ישבור' אותו בקלות ויחזיר אותו לנקודת ההתחלה.

הצעד השני לשינוי אפוא, להימנע מלזלזל במעשים הקטנים שאני עושה, ולהעריך כל דבר טוב בעצמי, גם אם הוא קטן וגם אם אף אחד לא יודע עליו מלבדי. אדרבה, ערכו של מעשה זה הסמוי מהעין, שיעורו גדול לעין ערוך מזה המפורסם בראש כל חוצות.

זכור, מעשים קטנים כתיקון המידות האישית שלך בינך לבין עצמך, מעשה טוב, לימוד ושיפור, התגברות מתמדת על אתגרי החיים היומיומיים והשגרתיים, הקימה בלילה לתינוק בוכה בלי שאף אחד יוקיר לך טובה על כך, הדאגה שהילדים ילכו לבית הספר לבושים בצורה מסודרת ובבגדים נקיים, ועוד מעשים קטנים ו'פשוטים' שאת ואתה עושים יום יום לילה לילה, בלי שאף אחד ידע, יראה או ישמע, אהובים הם מאוד אצל ה' יתברך, ודוקא הם אלה שההויה כולה מתעלה בזכותם.

התמקד בצעדים קטנים אלה, אהוב את עצמך על כך, ואפשר להם למלא אותך בכוחות נפש רענננים ורצון להיות מוסיף והולך אור גדול בעולם.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *