לעשות שינוי בחיים בשלושה צעדים

ובחרת בחיים - אימון אישי, ייעוץ זוגי, הדרכה משפחתית והרצאות

לעשות שינוי בחיים וללמוד לפעול מתוך איזון נפשי – פנימי זו משימה קשה מאוד. אך כמו בכל תהליך ארוך, גם חיים מתוך איזון מתחילים בצעדים קטנים, ויחד עם אימון רב חווים הצלחה.


במאמרים הקודמים עסקנו רבות באיזון נפשי – פנימי ובמאפייניו. אך כיצד מגיעים למצב בו אנחנו חיים את מרבית חיינו מתוך איזון?

להגיע למצב בו אדם חי את חייו מתוך איזון נפשי פנימי, זה לא דבר קל, אדרבה זה קשה ואפילו קשה מאוד.

אדם הנמצא בחוסר איזון, מפחד מהקושי ומהתהליך הארוך הדורש השקעה ומאמץ, ולכן הוא מוותר מראש, ומוצא את עצמו ממשיך לחיות ולהגיב מתוך חוסר איזון שנים רבות.

אדם השואף להגיע לידי איזון, מציב לעצמו חזון, ורואה בתהליך ובקשיים אתגרים שאיתם צריך להתמודד ואותם כדאי לנצח, כי בסופו של תהליך ההשקעה והמאמץ יתגמדו מול הרווח העצום של בחירה בחיים מתוך איזון.

כמו בכל תהליך ארוך, גם חיים מתוך איזון מצריכים אימון רב. תהליך זה דורש סבלנות לחוות מחד התקדמות של צעד אחד קדימה ושניים לאחור, אך מאידך לא להתייאש מהנסיגות אלא להתמקד בהצלחות ובצעדים קדימה, גם אם הם קטנים מאוד.

ישנם שלושה שלבים בדרך לאיזון, מהקל אל הכבד.

ראשית על האדם להיות מודע לכך שהוא נמצא בחוסר איזון. אדם שאין לו מודעות לכך, יתקשה לעשות שינוי באורח חייו, התנהגותו ומחשבותיו ולפעול בעתיד מתוך איזון.

אשר על כן, על האדם בשלב ראשון להקדיש מחשבה לאחר מעשה, ולהבין שהמעשה הלא רצוי שעשה נבע מחוסר איזון. הגם שבשלב זה, המודעות לחוסר האיזון לא תשנה את המעשה שכבר נעשה, אבל עם הזמן היא תלמד אותו לקראת הפעם הבאה שהוא ימצא במצב דומה, לפעול מתוך איזון.

התקדמות לשלב השני מתבטאת בכך, שהאדם בזמן המעשה מודע לכך שהוא פועל מתוך חוסר איזון, עוצר לרגע במטרה לחזור למצב של איזון, ומשנה את תגובתו בהתאם. אמנם את פעולתו החל האדם מתוך חוסר איזון, אך עדיין שלב זה מתקדם יותר, הואיל והאדם הצליח בזמן המעשה להכיר בעובדה שהוא פעל מתוך חוסר איזון, להתגבר ולעצור את הרכבת הדוהרת בכיוון הלא נכון, לעבור למצב של איזון, לחשב מסלול מחדש, ולעלות על דרך המלך.

הדברים נכונים לא רק למעשים אלא גם למחשבות, רגשות או תאוות. אדם שמחשבה שלילית מתגברת עליו ויוצרת אצלו תחושות או רגשות של פחד, כעס וכדומה, נדרש להבין כי הוא נמצא בחוסר איזון. מַעבר למצב של איזון יביא אותו לפעול לגימוד המחשבה השלילית או לביטולה, להחלפתה במחשבות חיוביות, מחזקות ומשמחות, ולהשבת שמחת החיים שלו למקומה.

השלב השלישי – האידאלי, הוא מצב בו האדם נמצא או מביא את עצמו לידי איזון לפני המעשה, בבחינת 'סוף מעשה במחשבה תחילה'.

אדם אימפולסיבי פועל לרוב מתוך חוסר איזון. האדם המאוזן, פועל תמיד מתוך מחשבה ואיזון נפשי – פנימי. המעשים שלו אינם נעשים 'סתם' ללא הסבר, מטרה או תכלית. הוא שקול, וכל מעשה אצלו מדוד ומחושב. כך גם מחשבותיו, המתמקדות תמיד בחיובי.

תהליך ארוך וקשה כבר אמרנו, אך ההשקעה והמאמץ שווים כל רגע. גם במבחן התוצאה, אין לפעול מתוך גישה של 'הכל או לא כלום' או לצפות לתוצאות מידיות 'כאן ועכשיו'.

פעמים רבות, מוצא האדם את עצמו מתקדם בתחום אחד יותר בקלות ובתחום אחר הוא מתקשה יותר. זה בסדר וזה טבעי. השינוי לא בא בו בזמן בכל התחומים. רצוי לבנות סדר עדיפויות ולהשקיע בדברים המשמעותיים יותר, להם יש השפעה רבה יותר על חוסר האיזון של האדם. אך גם אפשר להתאמן במקביל על תחומים שונים, כשלכל אחד קצב התקדמות משלו.

חשוב לזכור שיהיו נסיגות ושיהיו קשיים. אך חובה לשנן תמיד, שהאתגרים רק בונים ומחזקים, וככל שהאתגר גדול יותר, כך צליחתו בונה בנו קומה נפשית איתנה יותר, ומקדמת אותנו לחזון של בחירה מודעת בטוב ובחיים עם איזון נפשי – פנימי.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *