להתמקד במסר ולא בשליח

ובחרת בחיים - אימון אישי, ייעוץ זוגי, הדרכה משפחתית והרצאות, מפת דרכים להצלחה ולזוגיות מאושרת, אימון לרווקים ולחתונה

כשמקבלים מעטפה ממישהו חשוב עם מסר מהותי ומשמעותי, טעות גדולה ואכזרית היא להתעלם מהמסר ולהתמקד בשליח.


אין ספק שבטבח הנורא ואיום ביום שבת שמחת תורה, שנעשה על ידי חיות טרף בתחפושת של בני אדם, הקב"ה מדבר אלינו ושולח לנו מסר חשוב.

הברברים שביצעו את הטבח אינם אלא שליחים להעברת המסר, כי אם ה' לא היה רוצה לשלוח את המסר, הטבח לא היה קורה, בלי קשר למצב ההגנה הצבאי והידע המודיעיני באותה עת.

צפייה במראות המחרידים, הקשבה אובססיבית לחדשות ולפרשנים, העיסוק במי אשם, והדיבורים עד כמה הצבא שלנו חזק ואנחנו ננצח (בלי להתעמק במה נחשב לניצחון ומה המשמעות של המילים 'אנחנו ננצח'), כל אלה אינם אלא עיסוק מיותר בשליח ומן הסתם אינם חלק מהמסר אליו הקב"ה מכוון.

גם לא צריך להיות 'נביא' כדי להבין שהמסר העיקרי בדרך העברתו הכואבת, לא בא לספר לנו שצה"ל הוא הצבא הכי חזק בעולם, כי בורא העולם כבר גילה לנו לפני שנים רבות דרך נביאו זכריה שלא בחיל ולא בכח, כי אם ברוחי אמר ה'. יתכן אולי שהמסר הוא תזכורת חוזרת, יתכן והוא בא לעורר אותנו לפעול עם אל (גם באמצעות צה"ל) בתהליך הגאולה על ידי מיגור הרוע בעולם… איני יודע, אבל מן הסתם הוא לא בא לתת ציון לעוצמתו של צה"ל (ללא קשר לעובדה שעל צה"ל להכריע את הרוע ולרדוף את אוייבי ישראל – אוייבי ה' ולהשמידם עד כלותם מעל ותחת פני האדמה).

עלינו להתבונן, ברמה האישית והלאומית מה הקב"ה שואל מאיתנו, ואיזה מסר הוא מבקש להעביר. אף אחד מאיתנו לא נביא וכנראה הקב"ה לא לחש באוזנו מה הוא המסר המדוייק, אך כל בר דעת יכול להבין ולעשות את החילוק בין ההתמקדות בשליח וההתעלמות האכזרית מהמסר, לבין חשיבה והתבוננות אישית ולאומית מה רבונו של עולם רוצה לומר לנו, גם אם לא נוכל להיות בטוחים במאת האחוזים שאכן זהו המסר המדוייק.

אפשר להתפלל ולכוון היטב בברכת 'חונן הדעת' על עצמנו ועל המנהיגים מקבלי ההחלטות, שנדע להבחין בין טוב (המסר) לרע (השליח), ולכוון לאמת. אפשר גם להתבונן פנימה אל עצמנו (כפרטים או כקהילה) ולחשוב מה נראה לנו שהקב"ה רוצה מאיתנו. ומן הסתם ישנן אפשרויות נוספות.

מה שברור, שאסור לנו ליפול לטעות המרה והאכזרית, של השקעת המשאבים הנפשיים העוסקים מבוקר עד ערב בשליח תוך התעלמות וזריקת המעטפה עם המסר החשוב לפח.

אחרי שהנחנו (כל אחד בעצמו ולעצמו) מה ה' שואל מאיתנו (ולא מאחרים…), נשקיע את הכוחות הנפשיים שלנו להפנמת ויישום המסר, ואף לעזור למי שמבקש להתבונן גם הוא במסר שלו, להועיל לנו ולאחרים, ולפעול כל אחד במה שהוא יכול, כדי להביא את עולמנו למקום טוב יותר, שזו ודאי תכלית המסר, אף אם נדמה לנו שישנן דרכים רבות להגיע אליה.

ה' עוז לעמו יתן, ה' יברך את עמו בשלום.

One thought on “להתמקד במסר ולא בשליח

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *