להיות בשמחה תמיד!

ובחרת בחיים - אימון אישי, ייעוץ זוגי, הדרכה משפחתית והרצאות

כיצד להתגבר על העצבות, ולהמשיך את שמחת הסוכות לכל השנה?


חג הסוכות מוגדר בפי חז"ל 'זמן שמחתנו', ולמדו כן מהציווי בתורה המיוחד לחג הסוכות "ושמחת בחגיך … והיית אך שמח". שיאה של השמחה מגיע בחג שמיני עצרת, בשמחת התורה.

התחושה החוזרת מידי שנה היא, שאחרי שיא השמחה הגדולה שהיתה לנו בחג הסוכות ושמחת תורה, אנו מתחילים במגמת ירידה עם החזרה לשגרה, וזה רק ענין של זמן עד ששמחה גדולה זו תיעלם כליל ושגרת העצבות תתפוס את מקומה.

כיצד אפוא נתגבר על העצבות, ונמשיך את שמחת החג לכל השנה?

כדי לענות על שאלה זו, עלינו להבין מה גורם לנו להיות עצובים? ומדוע אנחנו דואגים כל כך?

עצבות היא ביטוי של חוסר איזון פנימי. אדם ש'ענן שחור' חופף על ראשו כל היום, ויוצר אצלו תחושת עצבות, שמוציאה לו את ה'חשק' ומשתקת אותו, נמצא בחוסר איזון בו רגש העצבות שולט בו.

פעמים רבות אדם זה אינו יכול למקד את הסיבה לתחושת העצבות, אלא הוא עצוב באופן כללי. מצב זה מחזק את העובדה, שהעצבות אינה אמיתית, והיא יוצרת תחושת אשליה שהכל כביכול 'שחור'. עשיית סדר במחשבות, מחזירה את האדם לאיזון, המפיג את תחושת העצבות.

אדם מאוזן, יודע להתמקד באירועים הטובים שהתרחשו לו במהלך היום, ויודע לשים פרופורציה. גם אם חלק קטן ביום לא יצא לפועל כפי שתכנן, ויצר תחושת אכזבה שהובילה לעצבות, אדם זה, מבליט את העובדה שבסך הכל מדובר בחלק מזערי ביחס לשאר היום שהיה מוצלח, ולא נותן לאותו מאורע 'קטן' להעיב על כל היום.

פעמים רבות, תחושת העצבות נובעת ממחשבה על משהו בעבר שאין ביכולתנו לשנות, והעיסוק המחשבתי באירוע זה מעבה את ה'ענן השחור'. לחילופין, דאגה על משהו שיקרה בעתיד, מוסיף לתחושת העצבות ומעצים אותה.

חזרה לאיזון נפשי משמעותה, העצמת המחשבות באירועים הטובים ומיקודן בהווה – במה שאני עושה כאן ועכשיו, יחד עם התעלמות ממחשבות העבר (במיוחד אם הן שליליות), בידיעה שהתעסקות בהן לא תשנה את המצב שכבר היה, וממחשבות על העתיד, בהבנה שממילא רובן לא יוצאות לפועל בדרך השלילית אותה אנו מדמיינים כעת. אדרבה, אם נדמיין אותן כחיוביות, נסייע ליצירת מציאות חיובית.

אדם מאוזן, יודע לשמוח בחלקו, מכיר בדברים הטובים שקורים לו, ומוקיר טובה על כך. הבנה זו מסייעת לו להתמקד בדברים הטובים ולהעצים אותם, להפריח את ה'ענן השחור' הדמיוני המרחף מעל לראשו, ולהחליפו בתחושה שלא חסר לו כלום.

הוא שמח בכל דבר טוב שקורה לו, וזוכר תמיד להודות על כך. הוא לא נותן לעצבות להשתלט עליו, אלא מבין שיש לו מספיק סיבות כדי להיות שמח.

 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *