לא לפחד כלל…

ובחרת בחיים - אימון אישי, ייעוץ זוגי, הדרכה משפחתית והרצאות

כשאשכיל להפריד בין תוצאות מעשיי לבין אישיותי, אפסיק לפחד מהלא נודע ולחשוש תמיד שמא אכשל.


אחת המחשבות ההרסניות שגורמות לנו לשיתוק ולחוסר יכולת לפעול ולהשיג יעדים חשובים בחיינו ולממש הרבה מחלומותינו, היא הקשר שאנו יוצרים בין מעשינו לאישיותנו.

אדם שנכשל במשימה מסויימת ומייחס זאת לאישיותו ורואה בעצמו כישלון, יפחד תמיד להיכשל, כדי להימנע מהתחושה הלא נעימה, שהוא כאישיות כישלון אחד גדול. פחד זה ימנע ממנו לפעול להשיג דברים שהוא מאוד רוצה, כי כך הוא בודאי לא יכשל, שהרי רק מי שעושה יכול להיכשל, ומי שלא עושה דבר לעולם לא נכשל…

תובנה שיכולה לעזור להתגבר על מחשבות של כישלון המובילות לפחד וחרדה מכישלונות, היא ההבנה שבכך למעשה אני מסיר את האחריות על מרכז השליטה שלי ומעביר אותו לגורם אחר שאינו בשליטתי. ברגע שמרכז השליטה שלי לא אצלי, זה יוצר אצלי תחושה של חוסר ודאות ופחד מהלא נודע, שהרי לא אני הוא ששולט במצב. כשאני נותן לפחד חיצוני לשתק אותי, אני למעשה מעביר את מרכז השליטה שלי החוצה.

מי שמרכז השליטה שלו אצלו, והוא מונע מתוך הכוונה פנימית, אינו חושש מהלא ידוע, כי בכל מצב הוא יפעל מתוך שליטה ובחירה מודעת. הוא מבין שגם אם במבחן התוצאה הוא יכשל, ויתכן אף שחלק מהאנשים שאכפת לו מהם יראו בו – באישיותו כישלון, כיון שהוא זה שמחזיק במרכז השליטה, הוא לא יתן למחשבות אלו לערער את דעתו על עצמו שהוא בעל יכולות, שבמבחן אחד מיני רבים הוא נכשל, ואין בזה כדי להעיד דבר על אישיותו.

אחד מהתוצרים של הפחד מהלא נודע וחוסר הודאות הנובע ממרכז שליטה חיצוני, הוא הצורך לתכנן בפרטי פרטים, פגישה מסויימת או שיחה עם מישהו חשוב וכדומה. כאשר אני מונע חיצונית ומאפשרת למקורות חיצוניים לשלוט בי ולנהל אותי, אני מרגיש שאני חייב לבוא מוכן עד לפרטי פרטים, מהחשש שמא פרט מסויים שלא לקחתי בחשבון יערער את בטחוני.

הגעה לפגישה או שיחה חשובה מתוך עמדה שערכי כאדם והדימוי שלי נובעים ממני ומהערכתי את עצמי ושלא אתן לגורם חיצוני לערער אותה, מפיגה את הפחד שלי מלטעות ולתכנן מראש כל פרט שמא אמעד במשהו קטן, ומחזקת את בטחוני. גם אם אטעה או שתוצאות הפגישה לא יהיו לשביעות רצוני, לא יהיה בזה כדי לפגוע בהערכתי העצמית וברגשותיי.

זה ימנע ממני את הצורך להתנצל על כל דבר ולהחשיב את היושב מולי לטוב יותר ממני, כי בכך אני מאפשר לו לשלוט בי, במחשבותיי, רגשותיי והחלטותיי, והגרוע מכל, בהערכתי את עצמי.

אם אזכיר לעצמי בכל פעם שאני מתנהג או חושב כך, שבכך למעשה אני מפקיר את מרכז השליטה שלי ומאפשר לאחרים לשלוט בו כרצונם, תובנה זו תסייע לי להחזיר את השליטה חזרה אלי, לפעול מתוך הנעה פנימית, בטחון והערכה עצמית חיובית.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *