חדר כושר לעבודת המידות

ובחרת בחיים - אימון אישי, ייעוץ זוגי, הדרכה משפחתית והרצאות, מפת דרכים להצלחה ולזוגיות מאושרת, אימון לרווקים ולחתונה

מדוע מה שכל כך ברור ופשוט לנו בכל הקשור לכושר גופני ולימוד נגינה, אינו מיושם כשמדובר בעבודת המידות?


אדם נכנס לחדר כושר ורואה על הקיר תמונה של אלוף הארץ בפיתוח הגוף, כולו שרירי ומחוטב. הוא פונה למדריך הכושר ושואל אותו האם הוא מסוגל לסייע לו לפתח את גופו כמו האלוף שבתמונה.

המדריך משיב בחיוב, ומחתים אותו למנוי לחדר הכושר. הוא עובר איתו על כל המכשירים, מלמד אותו לאיזה שריר מתאים כל מכשיר, כיצד להשתמש בו נכון וכמה זמן אימון עליו להקדיש לכל שריר ושריר.

לאחר שבועיים פונה אותו אדם למדריך ומבקש לבטל את המנוי כי הגוף שלו לא מפותח ושרירי כמו בתמונה.

המדריך מחייך ואומר לו שבאימון של שבועיים אי אפשר להגיע לתוצאות כמו בתמונה. אחרי שנה – שנתיים של אימון, הגוף שלך יהיה הרבה יותר שרירי וחטוב, ובעוד כמה שנים יהיה דומה לזה שבתמונה.

אני מניח שגם את או אתה חייכתם כששמעתם את הסיפור. לצערי בחיים האמיתיים אנו נוהגים בדיוק כמו אותו אדם. יש לנו נטייה לא לעבוד קשה ולצפות להגיע להישגים במהירות וללא מאמץ. אנו נוהרים אחרי מאמנים ויועצים שמבטיחים לנו פתרונות קסם מהירים, או שיתכנתו לנו את התת מודע שיעשה עבורנו את השינוי בחיים, בלי שנתאמץ יותר מידי.

לכולנו ברור שבשביל להיות בכושר צריך להתמיד באימון בחדר הכושר, ובשביל להפוך לנגן מקצוען צריך להתאמן בהתמדה כמה שעות ביום, אחרת לא נדע לנגן. זה נכון לכל תחום דעת עיוני או מעשי, אז מדוע כשמדברים על עבודת המידות, אנחנו משלים את עצמנו שבלי אימון יומיומי נוכל להשתנות באמת?

בדיוק כמו בחדר הכושר גם כשבאים לעשות שינוי בחיים, אין קיצור דרך, צריך להשקיע ולהתאמן כל הזמן כדי לראות תוצאות. המטרה היא לעשות שינוי פנימי ומהותי שילווה אתכם לכל אורך חייכם, ולא להרשים אתכם במשפטי השראה וסיסמאות שימלאו אתכם באנדרנלין, שבמקרה הטוב יניב לכם שעתיים בלבד של מוטיבציה עד אשר תחזרו לשגרת חייכם.

דמיינו לכם אדם שקושרים לו כדור פלדה כבד לרגל וזורקים אותו לבריכת מים. אדם כזה שיבקש לנוח, ישקע ויצלול אל קרקעית הבריכה ויטבע. כדי לשמור את הראש מעל המים, הוא חייב כל הזמן להשקיע מאמץ.

האם אתם רוצים להצליח במבחן? התמידו בלמידה וחזרה יומיומית. אם אתם רוצים להיות פחות כעסנים, התאמנו יום יום על מידת הכעס. בחרתם לשפר את הזוגיות, עמלו מידי יום על עבודת המידות האישית שלכם, גם אם אתם נשואים 30 שנה.

אין מילות קסם ואין קיצורי דרכים. 'יגעת ומצאת תאמין'!

זוכרים, כל תהליך שינוי דורש שני שלבים: ידיעת התובנות ('וידעת היום') והפנמתן ('והשבות אל לבבך'). המרחק בין הידיעה שבראש אל הלב הוא אמנם קצר מאוד, אך הוא דורש שנים רבות של אימון יומיומי. ללא הבנה של התובנה והטמעתה בעזרת שינון ואימון רב, הסיכוי לשינוי כמעט אפסי.

התורה מצווה אותנו "וְהָיוּ הַדְּבָרִים הָאֵלֶּה אֲשֶׁר אָנֹכִי מְצַוְּךָ הַיּוֹם עַל לְבָבֶךָ". הווה אומר תובנה (אנכי מצוך) והפנמה (על לבבך). אך כיצד מפנימים את התובנה באופן שהיא תהיה מוטמעת בנו היטב ותשפיע על ההתנהגות שלנו? על כך מדריכה התורה "וְדִבַּרְתָּ בָּם בְּשִׁבְתְּךָ בְּבֵיתֶךָ וּבְלֶכְתְּךָ בַדֶּרֶךְ וּבְשָׁכְבְּךָ וּבְקוּמֶךָ". במילים אחרות תתאמן ותפגוש את התובנה והייה מודע לה בכל זמן ובכל מקום.

אם תחדד את התובנה שוב ושוב, ותפגוש אותה בכל סיטואציה ומצב בחייך, כשאתה בבית, ברחוב, בעבודה, עם חברים, שכנים ועוד, רק בדרך זו תהפוך התובנה מידע תיאורטי למשהו מופנם ומוטמע בתוכך, שיסייע לך לעשות שינוי בהתנהגות ולפעול הלכה למעשה בהתאם לתובנות (שתהפוכנה לכלים) שרכשת.

זה נכון לכל תחום דעת וביתר שאת כשמדובר בעבודת המידות והשליטה על עולמי הנפשי – פנימי.

הדרך היחידה להפנים את התובנות שאתם לומדים באופן שהן לא תישארנה תיאורטיות אלא תסייענה לנו לעשות שינוי בפועל בחיינו, היא להתאמן עליהן שוב ושוב, הן בלמידה חוזרת ונשנית של התובנות והן באימון על יישומן יום יום שעה שעה.

זכרו, אין אדם מוצלח או מוכשר יותר, יש אדם מאומן יותר. בנו לכם תכנית אימון מסודרת לעבודת המידות שלכם, והיו חלק מאותם אחוזים בודדים שמצליחים לעשות שינוי אמיתי ומשמעותי בחייהם.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *