זהירות, זה ממכר!

ובחרת בחיים - אימון אישי, ייעוץ זוגי, הדרכה משפחתית והרצאות, מפת דרכים להצלחה ולזוגיות מאושרת, אימון לרווקים ולחתונה

כדי להיגמל מהתמכרות לא נדרש יותר מרגע אחד, בו אני מחליט לקחת את האחריות ולפעול מתוך שליטה פנימית.


התמכרות או שעבוד למשהו חיצוני כדוגמת סיגריות, שעות מופרזות מול מחשב או קושי להתנתק מהטלפון החכם ולא להציץ בו כמה שעות, נובעים ממרכז שליטה חיצוני. אם אני לא מסוגל להחליט ברגע אחד שאני מפסיק מאותה התמכרות, זה סימן מובהק שהשליטה אינה אצלי. הסיגריה, המחשב או הטלפון שולטים בי ואני משועבד להם במקום שהם יהיו משועבדים לצרכי.

אדם הפועל מתוך הנעה ושליטה פנימיים, יכול ברגע אחד לבחור שלא להיות משועבד לאותם דברים, ולעשות בהם שימוש אם בכלל, מתוך בחירה ושליטה.

אנו עדים לתופעה בה מעשנים 'כבדים' הצליחו מתוך הבנה של רגע אחד, להפסיק בבת אחת הרגלי עישון של שנים רבות. הם יכלו לעשות זאת מהסיבה הפשוטה, שהם הבינו שמרכז השליטה לא אצלם ובחרו לקחת אחריות ולהחזיר אותו לידם. בחירה זו אינה זקוקה ליותר מרגע אחד בלבד.

אדם הסובל מתופעת 'אכילת ציפורניים' נוהג כך באופן אוטומטי ולרוב אינו מודע למה לאכילתן. גם בפעמים שהוא מודע לזה, הוא אינו מסוגל להתאפק ולגזוז אותן במספרים. השלב הראשון בדרך לגמילה מאכילת ציפורניים היא, להיות מודע לכך!

בכל פעם שאדם אוכל את ציפורניו ללא שליטה או כתוצאה ממצב רגשי שלילי, הוא למעשה מאבד את מרכז השליטה שלו. תובנה זו תעזור לו, בכל פעם שהוא עמד באותו מצב, לבחור במודע להחזיר לעצמו את מרכז השליטה, ולבחור בכל פעם מחדש שלא לגזוז את הציפורניים בשיניו אלא בעזרת מספריים.

עם הזמן ויחד עם תרגול החזרת השליטה פנימה, ניתן לעצור את המנגנון האוטומטי של אכילת הציפורניים, ולחזיר את השליטה בעזרתה ניתן לבחור – בחירה מודעת, שלא לאכול אותן.

תופעה זו באה לידי ביטוי גם בתחום הבריאות. במקום לפעול מתוך מרכז שליטה פנימי, ולהיות אחראים על בריאותנו, אנו מעבירים את השליטה לתרופות הרגעה וגלולות שינה ומפתחים בהם תלות ממכרת. כשנשכיל להחזיר לידנו את מרכז השליטה גם בתחום זה ולא נאפשר למחשבות 'חולי' לשלוט בנו, נהפוך לאנשים בריאים יותר.

גם בתחום הנפשי אנו עדים לנטייה גוברת של התמכרות לטיפולים נפשיים אצל פסיכולוג או פסיכיאטר. עובדה זו נובעת מהתלות שמפתח המטופל במטפל, המונעת ממנו מלקחת אחריות על חייו בכלל ועל מצבו הנפשי בפרט. עבור המטופל מצב זה נח ביותר, כי היא משאירה אותו באיזור הנוחות שלו, ומאפשרת לו להעביר את האחריות על מצבו לידי המטפל. אין פלא אפוא, שטיפולים עם גישה כזו נמשכים זמן רב ופעמים שנים רבות, ללא תועלת משמעותית או שיפור ניכר במצבו של המטופל.

הדרך היחידה שיכול האדם לעזור לעצמו היא להגיע למצב בו הוא למעשה המטפל של עצמו, וזאת כאשר ילמד לקחת אחריות על חייו ומצבו הנפשי ולפעול מתוך הנעה ומרכז שליטה פנימיים. תפקיד המטפל לכוון ולהדריך את המטופל בתחילת דרכו, לצייד אותו בארגז כלים שיעזור לו עם הזמן להתנתק מהתלות במטפל, לקחת אחריות ולפעול מתוך הנעה והכוונה פנימיים.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *