אני רוצה להיות קדוש

ובחרת בחיים - אימון אישי, ייעוץ זוגי, הדרכה משפחתית והרצאות, מפת דרכים להצלחה ולזוגיות מאושרת, אימון לרווקים ולחתונה

האם כל אחד מאיתנו יכול להיות 'קדוש'? ואם כן, מה צריך לעשות כדי להיות כזה? לרגל ההילולא של ה'בבא סאלי' זיע"א.


כדי להגיע לדרגת ה'ישר' מלמד אותנו הרמח"ל בספרו 'מסילת ישרים' צריך לעבור דרך שלוש מדרגות מרכזיות: צדיק, חסיד וקדוש. להיות צדיק נדרש כל אחד מאיתנו, חסידים יש פחות וקדושים יש מעט מאוד…

ובכל זאת מצווה עלינו התורה 'קדושים תהיו'. הווה אומר ישנה סוג של קדושה, שאינה מיועדת לקדושי עליון, אלא היא נדרשת מכל אחד ואחת מאיתנו.

מהי אותה קדושה? וכיצד ניתן להשיגה?

חז"ל שואלים מדוע בדורות הראשונים התרחשו ניסים ואילו בדורות האחרונים לא מתרחשים ניסים. בתחילה מנסים חכמים לתלות את התשובה לשאלה בלימוד התורה, אך זו אינה מתקבלת כי בדורות האחרונים למדו תורה יותר. ומגיעים למסקנה שההבדל הוא במסירות נפש. בדורות הראשונים מסרו את הנפש על קדושת ה' ובדורות האחרונים לא.

להיות קדוש פירושו למסור את הנפש. לא מסירות נפש עילאית הבאה לידי ביטוי ברגע אחד של גבורה נפשית – כמו למות על קידוש ה', אלא גבורה יומיומית, הבאה לידי ביטוי בעיקר בעבודת המידות.

גבורה זו היא קשה עד מאוד, לא זו בלבד שהיא מצריכה מאיתנו משאבים נפשיים לפעול נגד ה'טבע' שלנו ולהתאמץ לצאת מאיזור הנוחות שלנו, אלא היא דורשת התמודדות תמידית – יום אחר יום שעה אחר שעה.

כשמדברים על 'קדושה', המחשבה הראשונה שודאי עולה לנו בראש היא אנשים מורמים מעם כדוגמת ה'בבא סאלי' ושכמותו, הקדושה עליה מדבר הרמח"ל במסילת ישרים שהיא שמורה ליחיד סגולה בלבד.

אך לא כך הם פני הדברים. קדוש, הוא אדם שמתגבר על הקשיים שהקב"ה מציב בפניו. ככל שהאתגר קשה יותר, וככל שנטייתו הטבעית מושכת אותו חזק כלפי מטה והוא מתגבר כארי ובוחר שלא ליפול, קדוש יאמר לו.

'כור הברזל' הגדול ביותר שיש לאדם, בו האתגרים גדולים וקשים יותר, ודוקא שם הוא נדרש לאותה גבורה, היא סביבתו הקרובה: משפחתו הגרעינית, עמיתיו ושכניו. בסביבה זו האדם נבחן, וסביבה זו עוצבה עבורו באופן מדוייק והותאמה לכוחותיו.

הורה שיש לו ילדים מאתגרים במיוחד, אל לו ליפול ברוחו בהשוואתם לילדי השכנים המתוקים והמחונכים. עליו לשמוח בכך שהקב"ה סומך עליו מאוד, והפקיד בידיו אחד מבניו המאתגרים יותר. 'כל הגדול מחבירו יצרו גדול הימנו' מלמדים חז"ל. ילד מאתגר מעיד עליך שאתה אבא עם כוחות גדולים, ולכן האתגר שלך גדול יותר. זו דרגת הקושי איתה אתה אמור להתמודד ועליה מצפים ממך להתגבר!

אישה שבעלה מעצבן אותה והיא מתחילה להשוות אותו לבעלה של חברתה, מפספסת את כל התמונה. בעל זה הותאם בדיוק לכוחות הגדולים שלך, ובא לאפשר לך הזדמנות להתגבר ולעלות מדרגה בסולם הקדושה.

ככל שהילדים, השכנים, האישה, הבעל מכעיסים אתכם יותר, וככל שאתם מתמודדים עם תשוקות טבעיות חזקות ביותר שמאיימים למשוך אתכם מטה ולהפיל אתכם, זכרו, אין זה אלא חסד ה' העוטף אתכם והזדמנות פז מאת הבורא יתברך להתגבר ולהתקדש!

ככל שהאתגר המוצב בפנינו גדול יותר, זה מעיד עלינו שאנחנו עם כוחות גדולים יותר. הקב"ה מציב בפנינו הזדמנות להתגבר ולנצח את האתגר, ובכך לרומם אותנו ואת העולם כולו. בחרו לצמוח מהאתגר ולא חלילה לתת לו להפיל אתכם.

בזכות מסירות נפש יומיומית זו על עבודת המידות שלנו שלא לכעוס, לקנא, להאשים, להתבונן בעין רעה, לדבר לשון הרע ועוד… וההתגברות על ה'טבע' שלנו המושך אותנו אל החומריות, הנהנתנות והחיצוניות, נזכה להיות קדושים ולחזות מידה כנגד מידה בניסים ונפלאות מעל הטבע שיעשה הקב"ה איתנו, בדיוק כמו שעה לאבותינו ולחכמי הדורות כדוגמת ה'בבא סאלי' וחבריו.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *