אהבה זה כל הסיפור

ובחרת בחיים - אימון אישי, ייעוץ זוגי, הדרכה משפחתית והרצאות, מפת דרכים להצלחה ולזוגיות מאושרת, אימון לרווקים ולחתונה

המתכון לחיי זוגיות ארוכים ומאושרים הם לא רגשות 'אהבה' עזים, אלא מציאת חן ובחינת הנקודות החשובות והמשמעותיות יחד עם עבודת המידות.


בפרק הקודם דברנו על החשיבות שבסדר עדיפות נכון בכל הנוגע לבחירה נכונה של בן או בת זוג ובבניית זוגיות מאושרת לאחר החתונה.

במאמר זה והבאים אחריו, נתייחס לנקודות חשובות ומומלצות, שעל הרווק או הרווקה לקחת בחשבון בבואם לבחון את מידת ההתאמה של בת או בן הזוג אותם הם בוחרים.

נתחיל במציאת חן.

אין לצפות מבחורה, שהבחור איתו היא נפגשת מעורר אצלה דחייה או מבחור, שמתבייש להיראות בסביבת בחורה כלשהי, שגם יבחרו אחת בשני להיות בן או בת זוגם.

מציאת חן הנה בסיסית והכרחית. בני זוג שמתביישים אחד בשני או שאינם מסוגלים להרעיף אהבה הבאה לידי ביטוי בקרבה גופנית – לחבק ולנשק כי הם לא אוהבים או סולדים מהמראה החיצוני של בן הזוג השני, יתקשו מאוד לבנות קשר איתן ויציב לאורך שנים.

קשר גופני אמנם אינו המרכיב העיקרי בחיים הזוגיים אך הוא חשוב מאוד, נוכחותו הבריאה והנכונה משפיעה לטובה על הקשר הזוגי וחסרונו גורם להיפך.

חשוב להבדיל בין מציאת חן להתלהבות מיופי חיצוני, הנובעת מחוסר איזון פנימי, ראייה שטחית והנעה חיצונית.

כשעיקר הקשר מבוסס על מראה חיצוני יפה או מבנה גוף חטוב, הוא לא יחזיק מעמד לאורך זמן, ולוּ רק מהסיבה הפשוטה שלמראה חיצוני מתרגלים, והגוף נעשה פחות חטוב וצעיר עם הזמן. באופן זה, הקשר בין בני הזוג הולך ומתפורר עם הזמן, ובמקומו עולה צורך בסיפוק חיצוני אחר.

זאת ועוד, התפיסה הרווחת שאנחנו לא מתחתנים אלא אם כן האהבה פורחת… והרגשות אחד כלפי השניה חזקים, היא גישה חיצונית ושטחית. קשה לדבר על 'אהבה' ללא מחוייבות וללא השקעה תמידית. אהבה מתפתחת עם השנים מתוך נתינה מתמדת, עבודת המידות של הסתכלות טובה על השני והכרת הטוב שבו, יחד עם קבלתו כפי שהוא.

אהבה מסתבר היא ממש לא הסיפור. רגשות אהבה אמיתיים לא מתפתחים בקשר שלפני הנישואין, גם אם הוא ארוך ומתמשך על פני שנים. פעמים רבות רגשות אלה הם חיצוניים, ומעורבים בהם נגיעות אישיות ותאווה המתמקדת באהבת המראה החיצוני ומעט מאוד בתוכן הפנימי. לכן גם רגשות 'אהבה' עזים בתקופת ההיכרות אינם ערובה להצלחה בחיים הזוגיים, כמו שהסתפקות במציאת חן יחד עם סדר עדיפות נכון אינם ערובה לכישלון.

אדרבה, מציאת חן ובחינת הנקודות החשובות והמשמעותיות יחד עם עבודת המידות, הם מתכון לחיים זוגיים ארוכים ומאושרים, כי הם באים ממקום פנימי ואמיתי שלא משתנה עם הזמן, ומסייעים לבני הזוג להתמודד עם אתגרי הזוגיות. לעומת רגשות חיצוניים ושטחיים או תאוות גופניות, שהם אמנם מניע חזק מאוד בתחילת הדרך, אך אין בהם כדי לשמור על עוצמת הקשר הזוגי לאורך זמן, ואין בהם כדי לבנות חוסן נפשי להתמודד עם האתגרים שמזמנים החיים הזוגיים.

אין ספק, שכחלק מתהליך מציאת החן על הרווק והרווקה לפתח את הצד הרגשי בניהם, ולחלוק בניהם חוויות. עיסוק מתמיד בנושאים שכלתניים ומלומדים העומדים ברומו של עולם, לא תורמים לצד הרגשי להתפתח. אך כאמור, מדובר ברגשות המתעוררים מהערכת האישיות והתכונות הטובות של כל אחד מבני הזוג, ולא ממניעים חיצוניים ושטחיים.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *