עלה למעלה עלה

ובחרת בחיים - אימון אישי, ייעוץ זוגי, הדרכה משפחתית והרצאות

תפקידנו כהורים ומחנכים ללמד את הילד להאמין בעצמו, בכשרונותיו ובכוחותיו הגדולים, כי רק כך הוא יגיע רחוק ויעלה מעלה מעלה.


לא אחת אנו נפגשים עם המלצה מצערת הניתנת מהורים לילדיהם ומאנשי חינוך לתלמידיהם שלא יפתחו ציפיות גבוהות מידי כדי שלא יתאכזבו, כדוגמת המלצה של מורים ומחנכים לתלמידיהם לא לפתח ציפיות גבוהות להתקבל לבית ספר טוב, פן יתאכזבו כאשר יקבלו תשובה שלילית, אלא לגשת לבחינות עם ציפיות נמוכות, ובמקרה ה'טוב' יקבלו תשובה חיובית.

גישה זו שגויה מיסודה ונובעת מחוסר הבנה שהאכזבה אינה נובעת מהציפיות הגבוהות, אלא ממבחן התוצאה שלא תואם את ציפיותיי. היא גם מלמדת את הילדים והתלמידים לא לשאוף יותר מידי גבוה ולא לחלום, ובכך היא מטמיעה בהם שטחיות ובינוניות בכל תחומי חייהם.

בכך גם מלמדים ההורים והמורים את ילדיהם לפחד מלהתמודד עם כשלונות, ומאתגרים בכלל שבהכרח מזמנים כשלונות מידי פעם. כך עובר מסר סמוי אך ברור, שהערכתו של הילד או התלמיד אינה פנימית ואינה תלויה במה שהוא חושב על עצמו אלא בתשובה החיובית שהוא יקבל ממוסד לימודי כזה או אחר, או במילים אחרות במה שחושבים אותם מחנכים שהחליטו לא לקבל אותו למוסד הלימודים בו הם מלמדים.

עם גישה כזו, אנו במו ידינו מגדלים ילדים עם הנעה והערכה חיצוניים, ללא שאיפות וללא חלומות גדולים, שבמהלך חייהם לא יגיעו רחוק… לא יעצימו את עצמם ואת סביבתם.

אדרבה, תפקידנו כהורים ומחנכים ללמד את הילד להאמין בעצמו, בכשרונותיו ובכוחותיו הגדולים ולכוון אותו גבוה. עלינו לעודד אותו לשאוף שאיפות גדולות ולחלום חלומות גדולים, כי רק כך הוא יגיע רחוק ויעלה מעלה מעלה. אך באותה מידה ללמד אותו שמבחן התוצאה אינו תלוי בו. באופן זה התלמיד יעריך את עצמו על עצם השתדלותו, על שידע להציב לעצמו יעדים ולעמול כדי ליישמם, גם אם במבחן התוצאה הוא לא השיג את מה שרצה.

תובנה זו שמבחן התוצאה לא תמיד תלוי בו, לא ימנע מהילד לשאוף גבוה מחד, ויסייע לו שלא להתאכזב מאידך. אם כי ללא ספק, במרבית הפעמים בו ישאף להעפיל למקומות גבוהים ולחלום חלומות גדולים, הוא גם יצליח לממש אותם, כי 'בדרך בה אדם רוצה לילך, בה מוליכים אותו' – המחשבות החיוביות שלו שיצליח, והן תייצרנה לו מציאות חיובית.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *