אודות

ובחרת בחיים - ארגז הכלים שלך לבחור בטובבכל יום נצבים לפנינו אתגרים רבים במעגלים השונים של חיינו: משפחה, חברים, בית הספר, בעבודה ועוד... לרוב, בני אדם נוטים לברוח מהאתגרים במקום ללמוד לא לפחד מהם ולהתמודד איתם. להניע את עצמם חיצונית ולאפשר לאחרים לשלוט ברגשותיהם ובחייהם. מצב זה יוצר תסכול רב בחייהם, לא מאפשר להם לממש את הפוטנציאל ואת השאיפות שלהם, ומשפיע לרעה על כל מעגלי חייהם.

בדורנו התברכנו בכמות עצומה של מטפלים, מאמנים ויועצים במגוון רחב של שיטות, חלקן מותאמות למצבים שונים בחיים כדוגמת ייעוץ זוגי, הדרכת הורים, הכוונה במציאת בן או בת זוג, אימון עסקי, חברתי ועוד... עם כל זאת, רבים מתמודדים מידי יום עם תחושות תסכול אישיות, אחוזי גירושין גבוהים, רווקות מאוחרת, קשיים חברתיים, חוסר הצלחה במימוש עצמי או הצבת יעדים והשגתם ועוד.

למרות שההיצע רב והמידע נגיש לכל מבקש, עדיין אנשים רבים מתקשים לעשות שינוי אמיתי ומהותי בחייהם, על כך יעידו כ 95% מהאנשים שניסו לעשות כמה וכמה שיטות דיאטה בחייהם ובכל פעם מחדש חזרו לנקודת ההתחלה ופעמים אף למצב גרוע יותר ממה שהתחילו בו.

שיטות האימון או הטיפול המצויות, לרוב נוקטות בשיטה פסיכולוגית מסויימת, על יתרונותיה ובעיקר חסרונותיה, גם אם הן אינן מתאימות בהכרח לכל פונה או מטופל.

זאת ועוד, בשיטות טיפול מקובלות, יוצר המטופל תלות במטפל, גורם מהותי שמקשה עליו להשתחרר מהבעיה בה הוא נמצא ומסיבתה הוא פנה לטיפול, ומכריח מצב של טיפול ממושך ולרוב גם פחות יעיל.

לצורך כך הוקם מרכז 'ובחרת בחיים' להעצמה אישית, זוגית ומשפחתית. אין לנו שיטה ייחודית שפיתחנו אלא אנו מציעים גישה 'משלבת', המסננת את הטכניקות החזקות שבמגוון רחב של גישות ושיטות בתורת הנפש, ומבוססת ויונקת את מהותה ממקורות היהדות ומהדרכותיהם של חכמי הדורות (בשפה עכשווית המתאימה לדורנו), ובכך היא הופכת לכלי תכליתי ועוצמתי, המתאים לכל אחד ואחת.

הידע שלנו מבוסס על מקורות היהדות בתחום עבודת המידות (לא מדובר ב'גיור' גישות אימון וטיפול), ומתורגם לשפה עכשווית בכלל זה (מעט) טכניקות (אבל לא מהות!) מתורות נפש ואימון מודרניות וקונבנציונליות ועל ניסיון של למעלה מ 25 שנה עם נוער ומבוגרים ברמה האישית, זוגית ומשפחתית.

המטרה התובנות הנרכשות במרכז היא להפוך את הלומד מיודע למודע, ומאדם שפועל מתוך הרגל ואוטומט לאדם שלוקח אחריות ופועל מתוך בחירה מודעת.

"וידעת היום והשבות אל לבבך" - כולנו רוכשים החיינו תובנות רבות בתחומי דעת מגוונים ואנחנו יודעים הרבה, אך בפועל אנו פועלים בניגוד למה שאנחנו יודעים, כי עיקר העבודה היא 'להשיב אל הלב' ולהפנים את הידיעה עד שתהפוך לטבע חדש עבורנו. זה נכון לעבודת המידות, רגשות, תזונה בריאה ולכל תחום דעת. ללא עקרונות ותובנות אלה הסיכוי לעשות שינוי אמיתי ומהותי הוא כמעט אפסי ולא משנה מה ואצל מי למדתם.

הקו המנחה במרכז הוא הדרכה והכוונה, בה האחריות עוברת לפונה עצמו – "אם אין אני לי מי לי?" הוא לומד להכיר את ארגז הכלים שלו ולהשתמש בו נכון (כי רק הלומד עצמו יכול להפוך את התובנות ל'ארגז כלים'), ולאחר זמן קצר יחסית להתמודד לא רק עם הבעיה בגינה הוא פנה אלא עם כל אתגרי החיים בכל המעגלים השונים בהם הוא נמצא, ולקחת אחריות על חייו ולשלוט בהם.

הגם שהשינוי אינו תלוי אלא בי, אני זקוק להכוונה – "כי כשאני לעצמי, מה אני?" בדומה למי שלומד לראשונה לרכב על אופניים, בהתחלה הוא זקוק ליד תומכת לאורך כל הנסיעה, אך עם הזמן התלות ביד התומכת הולכת ופוחתת והיא הופכת ליד מכוונת, כשבסופו של תהליך משתחרר רוכב האופניים לגמרי מהתלות ביד החיצונית התומכת והמכוונת, ולומד לרכב לבד. לא זו בלבד, הוא לומד עם הזמן להתמודד עם כל אתגר שהוא יפגוש בדרך, גם אם בשיעורי הרכיבה שלו הוא לא נתקל בהם. באופן זה לומד גם נגר בתחילת דרכו. הוא לומד להכיר את הכלים שלרשותו ואת עקרונות פעולתם, ויחד עם אימון וניסיון הוא מסוגל לבנות כל דבר. לא בכל פעם שהוא רוצה לייצר שולחן בסגנון חדש הוא חוזר אל מי שלימד אותו, כי שולחן כזה הוא לא למד לבנות בזמן ההכשרה. יש לו ארגז כלים, הוא יודע להשתמש בו, וממילא הוא יכול ליצור כל דבר.

מרכז 'ובחרת בחיים' להעצמה אישית, זוגית ומשפחתית, מלמד אותך לבנות חוסן אישי איתו תדע להשתמש במשאבים ובארגז הכלים שלך ולעשות בהם שימוש מותאם ויעיל בכל מצבי החיים ולהתמודד נכון עם אתגרי החיים שמזדמנים לנו כל הזמן – יום יום שעה שעה, לקחת אחריות ולפעול מתוך הנעה פנימית, ולהשתחרר מהתלות החיצונית באחרים.

הדגש המרכזי הוא העצמה אישית. כאשר את או אתה לומדים להעצים את עצמיכם, יש לכך השפעה לטובה על כל מעגלי החיים: מימוש עצמי, חיי חברה או בעבודה, בבחירה נכונה של בן או בת הזוג, חיי זוגיות מאושרים ומלאי אהבה, יחסי הורים וילדים ועוד רבים ומגוונים.

אחד המכשולים המשמעותיים שלנו בדרך לבחור בחיים ובטוב, הוא החיפוש שלנו אחר פתרונות 'קסם' מהירים שלא ידרשו מאיתנו מאמץ רב. שיטה שתתכנת לנו את ה'תת מודע', שיעשה את העבודה במקומנו ויצור עבורנו את השינוי באורח פלא, או כל גישה אחרת שתמכור לנו אשליות של הצלחה בִּן רגע. אם זו אכן הגישה שלכם, מרכז 'ובחרת בחיים' אינו המקום בשבילכם. בדומה לאדם שהושלך למים עמוקים כשלרגלו מחוברת משקולת כבדה, חיפוש אחר קיצורי דרך או 'חידושים והמצאות' שיחסכו מאיתנו מאמץ והשקעה משמועתם שקיעה אל קרקעית הים. רק עמל והשקעת מאמץ יאפשרו לנו לשמור על הראש מחוץ למים...

מילת הקסם היחידה אותנו אנו מציעים היא קשיים, סבלנות, מאמץ. אם תבינו שהקשיים הם חלק מהחיים ולא תחפשו כל הזמן כיצד לברוח מהם, תיאזרו בסבלנות - כי תהליכים נפשיים אמיתיים ומהותיים דורשים זמן, ותהיו נכונים להשקיע מאמץ ואימון רב, אז תזכו במילת הקסם שתסייע לכם להעפיל לפסגות גבוהות בחייכם.

לאחר שתלמדו את העקרונות והתובנות ותלמדו כיצד להפוך אותם לארגז הכלים שלכם ולבנות חוסן נפשי שיסייע לכם לעשות בו שימוש נבון, תצאו לדרך חיים חדשה. התהליך האישי שלכם יהיה ארוך, ותדרשו להפשיל שרוולים ולהשקיע, אך עליכם לזכור שכל תהליך ארוך מתחיל תמיד בצעד אחד קטן. צעד אחד קטן, ועוד אחד, ועוד אחד... מצטרפים יחד וסוללים את הדרך לפסגה, והשינוי לטובה שיחול בחייכם יהיה שווה כל רגע של מאמץ.

"ואם לא עכשיו אימתי?" ככל שאלמד מוקדם יותר להשתמש בארגז הכלים שלי ולהעצים את עצמי כשאני צעיר, כך אחסוך תסכולים רבים לעצמי ולסובבים אותי בכל מעגלי החיים בהם אני נמצא: בעבודה, עם החברים, בחיי הזוגיות, ההורות, ועוד. ללמד אותי כיצד לבנות זוגיות טובה, כשהבנין הנפשי האישי שלי לא יציב, אין בזה הרבה תועלת. אימון והכוונה ביחסי חברה, עבודה, זוגיות, חינוך ועוד הם נדבכים נוספים וחשובים בבנין הנפלא שנקרא 'אני'. אך אם לבנין רב קומות זה אין יסודות איתנים, הוא עלול להתרסק בכל פעם מחדש...

אנחנו לא שומרים שום דבר לעצמינו ונשתדל בלי נדר לפרסם באתר את התובנות ו'הסודות' שלנו בגישה חופשית וללא עלות, כך שמי מכם שיעדיף ללמוד את כל העקרונות והתובנות בעצמו, יוכל לעשות זאת בעזרת המאמרים שאנו מפרסמים ועוד נפרסם בעז"ה בבלוג שלנו או בספרים שהמרכז מוציא מעת לעת.

הנושאים העיקריים הנלמדים הם:

 • העקרונות לשינוי מהותי ואמיתי בחיים.
  • כיצד יוצרים שינוי אמיתי בכל תחום שנבחר.
  • העקרונות בלעדיהם הסיכוי לעשות שינוי אמיתי ולהצליח הוא כמעט ואפסי, ולא משנה באיזה תחום ואצל מי למדנו.
  • מעבר ממסלול של תלות באחרים או חיפוש הסברים ואשמים ללקיחת אחריות.
  • מהו חוסן נפשי פנימי וכיצד בונים אותו.
  • 'ארגז כלים' מה זה? וכיצד בונים אותו?
 • מפת הדרכים להצלחה.
  • תפקיד היעד במסע שלי לשינוי.
  • הנעה פנימית וחיצונית.
  • כיצד לשמור על מוטיבציה ורצון לאורך כל הדרך.
  • להפוך משברים לאתגרים וכיצד להתמודד עם האתגרים שבדרך ולא לפחד או לברוח מהם.
 • שליטה פנימית.
  • לקחת אחריות ולפעול מתוך הנעה ושליטה פנימית על חיינו.
  • לשלוט ברגשות שלי, ולקבל החלטות מתוך שליטה.
  • להיות מורה הדרך של עצמי ללא תלות באחרים/סביבה החיצונית.
 • נושאים נוספים.
  • איזון נפשי פנימי.
  • שליטה במחשבות.
  • התמודדות עם אתגרים (בהרחבה).
  • לחיות בשלווה פנימית (לדעת לקחת אחריות ומתי לשחרר אותה..)
  • חינוך.
  • זוגיות.
  • עבודת ה'.
  • רצון ה'.
  • ועוד...

ברכה והצלחה לכם!

מייסד המרכז: יוסף שריקי

נשוי ליפעת, ולנו אחד עשר ילדים מקסימים.

בעל תואר שני בחינוך.

ניסיון של למעלה מ 25 שנה בעזרה והכוונת ילדים, נערים, מבוגרים וזוגות לקחת אחריות על חייהם ולא להיות תלויים במטפלים או בגורמים חיצוניים, בתחומי העצמה אישית ולימודית, זוגיות, הדרכת הורים והתנהלות כלכלית נכונה.

מגשר ומרצה בכיר במוסדות אקדמאיים ובחינוך הפורמלי והבלתי-פורמלי, לאלפי בני נוער ומבוגרים. מנחה מודל מעש"ה - עזרה ראשונה נפשית, מתאם קד"מ להגנת הילד, קצין התנהגות אוכלוסייה (מיל') ומנחה בתחום יצירת חוסן נפשי וקהילתי בשגרה ובחירום ועוד...

מחבר ספרים, בניהם סדרת 'ובחרת בחיים – ארגז הכלים שלך לבחור בטוב': 'איזון נפשי - פנימי ככלי להעצמה אישית', 'לקחת אחריות ולפעול מתוך הנעה פנימית', 'מדריך עיוני ומעשי להורים ומחנכים', 'מדריך עיוני ומעשי לרווקים וזוגות נשואים', 'לפעול מתוך מודעות ולחיות בשלווה פנימית' ו'עבודת ה'. לפרטים נוספים בקרו בדף הספרים שלנו.

יש לכם שאלה? מעוניינים לשמוע פרטים נוספים או להזמין פעילויות מהמרכז? אנו כאן כדי לסייע לכם.