מה, ה' לא עובד אצלי?!

ובחרת בחיים - אימון אישי, ייעוץ זוגי, הדרכה משפחתית והרצאות, מפת דרכים להצלחה ולזוגיות מאושרת, אימון לרווקים ולחתונה

שאלה בסיסית שצריכה ללוות אותנו בכל צעד בעבודת ה' שלנו היא, מי עובד אצל מי? האם אנחנו עובדים את ה' ומקיימים את רצונו או שמא הוא זה שעובד אצלנו?


בבואנו לעשות שינוי אמיתי ומהותי בחיים, עלינו לעבור ממצב בו אנו פועלים מתוך הרגל ובאופן אוטומטי למצב בו אנחנו פועלים מתוך מודעות ובוחרים בחירה מודעת בטוב.

מעבר זה יתכן אך ורק מתוך התבוננות ושימת לב למה שאנחנו חושבים, אומרים או עושים. או במילים אחרות עושים 'חשבון נפש'.

חודש אלול הבא עלינו לטובה הוא זמן זה"ב – זהירות בדרכים, זהירות והתבוננות לא רק בכביש אלא בכל דרכי ומעגלי החיים שלנו, ובפרט בעבודת המידות ובעבודת ה'.

אם בכל צעד וצעד בחיינו, ניזהר, נתבונן ונשים לב, בכך נגדיל את הסיכוי בו נוכל לצעוד צעד זה מתוך בחירה מודעת בחיים ובטוב. זה אמנם לא יהיה קל, אך ללא התבוננות זו נמשיך בהרגלנו רב השנים לפעול מה'בטן' ולא מה'ראש'.

ישנן תובנות רבות בהן נוכל להתבונן בכל צעד בחיינו, אחת היסודיות שנרצה להציע היא השאלה מי עובד אצל מי? האם אני עובד אצל ה' ורוצה לקיים את רצונו, או שמא הקב"ה עובד אצלי ואני מתאים את רצונו יתברך לנגיעות האישיות שלי.

התבוננות בשאלה זו נכונה לכל מעגלי החיים שלנו ועוזרת לנו לבחור בטוב בכל צעד וצעד בחיינו.

אתה נכנס למסעדה ומתברר שאין לה כשרות כי היא פתוחה בשבת, והבעלים מבטיחים שכל המוצרים שם כשרים למהדרין. אם עד כה פעלת באופן אוטומטי ומצאת הסברים טובים מדוע אתה יכול לאכול במסעדה זו, כי אתה בסך הכל מזמין מוצרים סגורים וטבעיים, כך שאיזו בעיה כבר יכולה להיות…

כעת, לפי שאתה מחליט, שאל את עצמך בכנות ועם יד על הלב, האם אתה עובד אצל ה' ורוצה לקיים את רצונו וזה מה שמנחה אותך? או שאתה משלה את עצמך כשאתה מתאים את רצון ה' לנגיעות האישיות שלך?

ראית סרטון ביוטיוב של רב או רבנית או הלכת לחוג בית והבטיחו לך שאם רק תתקשרי ל'קו הישועות' תראי ניסים ונפלאות. התקשרת וקיבלת על עצמך איזו קבלה ואפילו שילמת מנוי לערוץ שלהם, אך הישועה לא באה… האם את כועסת על ה'?

אם כן תשאלי את עצמך מי עובד אצל מי? האם את כועסת על ה' כי הוא לא עבד לפי התכנית שלך? כי סוף סוף הוא זה שעובד אצלך… או שאת מקבלת את העובדה שאת צריכה לעשות את ההשתדלות שלך בידיעה שהקב"ה אינו 'כספומט'…

אם את או אתה מוותרים לעצמכם בגדרי הצניעות ולא ממש מחוייבים להלכה במה שלא כל כך מתאים לכם או כי 'זה מה שכולם עושים…' או שמצאתם רב או מורה באולפנה שמתירים… או 'כי היום זה לא כמו פעם', שאלו את עצמכם בכנות, אצל מי או על מי אני עובד? אם הגעתם למסקנה שאתם רוצים לעבוד את ה' באמת, היו גיבורים ואמיצים, קחו אחריות ועשו את רצון ה' ואל תחפשו הסברים טובים או תתביישו מ'מה יאמרו…'.

להיות עבד ה' ולעשות את רצונו ללא פניות זרות זו משימה קשה מאוד. היא מאתגרת ודורשת גבורה, יש יצר הרע ונגיעות אישיות, עליות וירידות, מעט הצלחות והרבה נפילות, נורמות חברתיות ו'מה יאמרו' ועוד…

נתבונן ונשאל את עצמנו שוב ושוב האם אנחנו באמת רוצים לעבוד את ה', ונענה לעצמנו תשובה כנה, כי רק כך נוכל להשתחרר אט אט מההרגל, מהנגיעות האישיות ומההשפעה הסביבתית, וזה מה שיסייע בידנו לפעול מתוך בחירה מודעת בטוב, ולזכות להידבק בה' יתברך.

2 thoughts on “מה, ה' לא עובד אצלי?!

  1. משה שלום וברכה.
   'על כרחך אתה נוצר ועל כרחך את נולד…' מתייחס לכך שהנשמה אינה אוהבת את העולם הזה, שהיא מן העליונים (ראה מסילת ישרים פרק א).
   מטרת השאלה מי עובד אצל מי, לסייע בידי האדם לעבור ממצב בו עבודת ה' שלו היא מתוך נגיעות אישיות לעבודה המוכוונת עשיית רצון ה' באמת (ולא רק כפי מה שנוח ומתאים לי…)
   יישר כח.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *