מדוע אנו מפקירים את מרכז השליטה שלנו?

ובחרת בחיים - אימון אישי, ייעוץ זוגי, הדרכה משפחתית והרצאות

הבנת הסיבות לכך שאנו מפקירים את מרכז השליטה שלנו, תסייע לנו להימנע מכך ולהקל עלינו לפעול מתוך הנעה פנימית.


בפרק הקודם למדנו שאמנם אין לנו יכולת לשלוט על התנהגותם ודבריהם של אחרים, אך בידינו הבחירה כיצד להגיב להם, לפעול מתוך שליטה פנימית ולא לאפשר להם לשלוט בנו. אך מדוע בפועל זה לא קורה ואנו לא שומרים על מרכז השליטה בידינו אלא מפקירים אותו לידי אחרים?

יש לכך כמה סיבות. הכרתן תסייע לנו להימנע מכך ולהקל עלינו להחזיר את השליטה לידינו.

בשביל לפעול מתוך הכוונה פנימית ולשמור על מרכז השליטה אצלנו, צריך לקחת אחריות. משמעות הדברים היא, שאני צריך להפשיל שרוולים ולהתאמץ לצורך כך. יותר נוח להישאר באיזור הנוחות שלי, להסיר ממני את האחריות ולהשאיר את העבודה למישהו אחר.

יותר קל להאשים מישהו אחר במה שקורה לי, מאשר לעשות מאמץ ולהביא לידי שינוי. השינויים אף פעם לא קלים, וכדי לחוש בסיפוק הממלא הנובע מהשינוי עלי לקום ולעשות אותו ולעמול על כך.

כדי שלא אדרש להתמודד עם האתגרים ובפרט עם תחושת הכישלון המלווה אותם, אני בוחר להעביר את מרכז השליטה לגורמים חיצוניים. באופן זה תהיה לי האפשרות להאשים אותם במה שקורה לי, שהרי הם אלה ששולטים בי.

בנוסף, יותר קל ונוח לי כאשר אני משווה את עצמי לאחרים ורוצה להיות 'כמו כולם', ללכת בתלם ולא להיות שונה, ולאפשר לנורמות החברתיות ולמה שאחרים חושבים ומעדיפים, לשלוט בי ובהעדפותיי.

צעד ראשון אפוא בדרך להחזיר לידי את מרכז השליטה שלי, הוא להחליט שאני נושא באחריות, במטרה להחזיר את השליטה שלי על מחשבותיי, רגשותיי, החלטותיי ומעשיי. כל עוד יהיה לי נוח יותר שאחרים יעשו את העבודה הקשה בשבילי, אמשיך להרשות להם להחזיק במרכז השליטה שלי ולשלוט בי.

יש מי שנרתע מלקיחת אחריות מהמחשבה שגם אם ברגע מסויים יבחר ויצליח לא להיות משועבד, מה עם הרגעים הבאים? הרי הצורך יעלה בכל פעם מחדש?

אמת, הפיתויים רבים, ואותם עזרים חיצוניים להם התרגל האדם במשך שנים רבות לא תמיד נעלמים בהחלטה אחת בלבד. אך אין בזה כדי להחליש אותנו. אנו מוצפים פיתויים ואתגרים מידי יום, וההתמודדות הנבונה איתם אינה פחד או ניסיון בריחה כשהם שוחרים לפתחנו. אדם שמרכז השליטה שלו פנימי, לא חושש מהתמודדות, הוא מודע לכך שיהיו ניסיונות רבים נוספים לקחת ממנו את מרכז השליטה, אך בכל פעם מחדש הוא יהיה מודע לכך, יזכיר לעצמו לפעול מתוך הכוונה פנימית ושליטה עצמית, ויבחר לא לוותר על מרכז השליטה שלו ולאפשר לגורמים חיצוניים לשלוט בו.

אל תחכו שמחיר התסכול בכך שאנשים שולטים בכם יהיה 'יקר' יותר מאשר ה'רווחים' הפסיכולוגיים והנוחות שבכך, כדי להניע אתכם לחזיר את מרכז השליטה שלכם לידכם. גם תפיסה זו, שאני זקוק לעידוד חיצוני לבצע שינוי בחיי, נובעת מהנעה חיצונית. במקום זאת פעלו מתוך הכוונה פנימית והבנה, שכל שינוי שיחול בחייכם מתחיל ונגמר בכם. בידכם לשלוט בכך, וביכולתכם לבחור בחירה מודעת לשמור תמיד את מרכז השליטה שלכם אצלכם, ולמנוע מאחרים לעשות בו שימוש כטוב בעיניהם.

בסביבתכם החיצונית ישנם הרבה בעלי ענין הרוצים לראותכם מתנהגים בדרך הנוחה להם אף שאינה נוחה לכם. אם אינכם חזקים דייכם להחזיק במרכז השליטה אצלכם או להחזירו אליכם כאשר אתם מזהים ניסיון של אחרים לקחתו מכם, אתם למעשה מוותרים עליו ומאפשרים לאחרים לשלוט בכם ובחייכם.

זכרו, אנשים מתייחסים אליכם כפי שאתם מלמדים אותם להתייחס אליכם, והתנהגותם של אחרים כלפיכם נובעת מהציפיות שלכם כלפי עצמכם. אם אתם לא מעריכים כראוי את עצמכם, אלא תלויים בהערכה חיצונית שאחרים נותנים לכם, אתם פועלים מתוך הנעה חיצונית, ומלמדים את האחרים שאתם מוותרים להם על מרכז השליטה שלכם, ומאפשרים לסביבה החיצונית לשלוט בכם. כשתלמדו לפעול מתוך הנעה פנימית ולשמור על מרכז השליטה שלכם וליישם זאת, זה ילמד את הסביבה שלכם להתנהג אליכם בהתאם, והם יפסיקו לנסות לשלוט בכם בדרך הנוחה להם.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *