האדם מחפש משמעות

ובחרת בחיים - אימון אישי, ייעוץ זוגי, הדרכה משפחתית והרצאות, מפת דרכים להצלחה ולזוגיות מאושרת, אימון לרווקים ולחתונה

משמעות וסיפוק בעשייה שלנו, הם שני גורמים מרכזיים לרצון ומוטיבציה חזקים. ניתן לגייסם מתוך עולמנו הפנימי ואין צורך בגורם חיצוני שיאשר לנו אותם.


בספרו 'האדם מחפשת משמעות' מדגיש המחבר (ויקטור פרנקל) את חשיבותם של היעדים והמטרות שהאדם מציב לעצמו, כדי להעניק משמעות לעשייתו ולחייו בכלל, ואשר יש בהם להשיב או לעורר את כוח הריצון הפנימי של האדם.

התרבות בה אנו חיים, המדגישה את הצדדים החיצוניים של החיים, לימדה אותנו לחפש משמעות לחיינו וממילא סיפוק למעשינו רק כאשר הם באים לידי ביטוי בהחצנה ופרסום גדול.

רק מעשה שיקבל זמן מסך או שיספרו עליו בזמן הדלקת המשואות או רק אם נקבל עליו מדליה או תעודת הוקרה ייחשב למשמעותי, ימלא אותנו בסיפוק ויזריק בנו מוטיבציה להמשיך בעשייתנו.

מעשים שגרתיים, פשוטים ולא מסוקרים כבר לא נחשבים…

אם נשאל ילד (או מבוגר…) מעשיו של מי משמעותיים ומשפיעים יותר על העולם, שלך או של נשיא ארצות הברית? התשובה של רובם תהייה ידועה מראש… וכי איזו יכולת יש לקטן כמוני להשפיע ולהיות משמעותי בעולם בהשוואה לנשיא האימפריה הגדולה בעולם?!

מול התשובה המקובלת והרווחת, לחז"ל יש תשובה שונה.

נס פח השמן הקטן מלמד אותנו אחרת, שאדרבה למשהו קטן ושגרתי, שנעשה בחדרי חדרים ובלי שישמעו עליו, יש יכולת השפעה גדולה הרבה יותר ממשהו שנראה גדול וחשוב, ומטרת פרסום הנס אינה להפוך אותו לגדול וחשוב יותר, אלא להדגיש לנו שאת המשמעות והסיפוק ניתן למצוא בתוך עולמנו הפנימי, גם במעשים הנראים לנו פשוטים ושגרתיים.

את הפסוק "וְכָל בָּנַיִךְ לִמּוּדֵי ה' וְרַב שְׁלוֹם בָּנָיִךְ" דורשים חז"ל 'אל תקרי בָּנָיִךְ אלא בּוֹנָיִךְ'. את לומדי התורה מגדירים חז"ל 'בוני עולם'. בזכות לימוד התורה שלך, בבית המדרש, בחדר, בחברותא או לבד, במקום שאף אחד לא רואה ושומע, אתה בונה את העולם. לא רק את העולם הפיזי אלא את כלל העולמות הרוחניים, ובזה אתה משפיע שפע ברכה וטובה על כל העולם.

את הפסוק "תֹּלֶה אֶרֶץ עַל בְּלִימָה" דורשים חז"ל 'אין העולם מתקיים אלא בשביל מי שבולם את עצמו בשעת מריבה'. הרגיזו אותך ולא יצאת מהכלים ונתת דרור לפיך באופן שלרוב תתחרט ותצטער על מה שאמרת, היית כל כך גיבור, שבזכות מעשה זה שלך, עם עצמך, הקב"ה מקיים את כל העולם!

גם בלי להכיר מקרוב את נשיא ארצות הברית ועם כל הכבוד למעמדו הרם, להשפעה כזו על העולם גם הוא לא מסוגל.

בפעם הבאה שאתה מחפש משמעות וסיפוק בעשייתך, אל תחפש רחוק, מצא אותם בלימוד התורה שלך, בעבודת המידות, ביחס הטוב לקרוביך וסביבתך, בגבורה היומיומית ובכל מעשה טוב שאתה עושה – פשוט ושגרתי ככל שיהיה.

אין לך משמעות גדולה וסיפוק עצום יותר מהידיעה שמעשים אלה, שאתה עושה בינך ובין עצמך, מאירים אותך ואת כל העולם באור יקרות, ובזכותך העולם קיים. אשריך!

שנן זאת מידי יום בהביטך בנרות החנוכה, וזכור שאת המשמעות האמיתית והסיפוק העצום שימלאו אותך בכח פנימי ורצון חזקים, אין לך צורך לחפש בחוץ ולקבל על כך אישור מסביבתך. הם נמצאים בתוך עולמך הפנימי – הבט פנימה, דלה פנינים יקרות אלו מתוכך, והרבה אור ושלום בעולם.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *